06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Poliţişti gălăţeni, medaliaţi cu aur la Campionatul European de Karate Fudokan

Poliţiştii gălăţeni Mihai-Cristian Tâmpeanu şi Butură Alex Dănuţ au obţinut titlurile de campioni europeni la probele enbu mixt, respectiv kumite echipe, urcând pe cele mai înalte trepte ale podiumului la Campionatul European de Karate Fudokan. În perioada 05 - 09 decembrie a.c., a avut loc la Portoroz, în Slovenia, Campionatul European de Karate Fudokan, competiţie la care au participat aproximativ 2.000 de sportivi din 21 de ţări de pe continent. Printre participanţi s-au aflat şi doi poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Galaţi, care au obţinut două medalii de aur şi două de bronz. Astfel, Mihai-Cristian Tâmpeanu, care deţine numeroase alte titluri de campion mondial, european, balcanic şi naţional, a obţinut şi de această dată locul 1 la proba enbu mixt, adăugând în palmaresul său o nouă medalie de aur.

17Karate2

Antrenat de acesta, tânărul său coleg Butură Alex Dănuţ a obţinut, concurând la categoria tineret, o medalie de aur la proba kumite echipe şi două medalii de bronz la probele fuku go şi kumite individual. Multiplu campion mondial, european şi naţional, la rândul lui, acesta speră să-i calce pe urme antrenorului şi, de ce nu, să-i depăşească performanţele