18 MAI 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
Gălăţeni care au degerat, şi-au rupt picioarele pe gheaţă sau s-au intoxicat cu fum
Gălăţeni care au degerat, şi-au rupt picioarele pe gheaţă sau s-au intoxicat cu fum
Sfârşit de săptămână plin de necazuri pentru acei locuitori ai judeţului care nu au avut cum sau nu au ştiut să se ferească de gerul crunt de afară. La Spitalul Clinic de Urgenţă Galaţi au ajuns trei persiane ce prezentau degerături la nivelul mâinilor şi picioarelor. Este vorba de un bărbat de 72 de ani de la ţară care avea ambele picioare degerate, de un altul de 28 de ani de la Cuca care a ajuns la spital cu gangrenă post-degerătură la degetele 1, 2, 3 de la piciorul stâng, dar şi de un bărbat din Galaţi, fără domiciliu, care a suferit degerături la degetele mâinilor.
În ultimele 12 ore, 50 de gălăţeni au căzut în capcana gheţii şi au suferit fracturi, entorse şi luxaţii ale mîinilor şi picioarelor. Din păcate, s-a înregistrat şi două cazuri mai grave: un deces şi o intoxicaţie cu monoxid de carbon de la sobă.
”Un bărbat de 60 de ani de la Cudalbi a decedat după ce a căzut de la înălţime iar o femeie de 89 de ani din Galaţi a suferit o intoxicaţie cu monoxid de carbon şi a fost adusă în stare greavă la Spitalul de Urgenţă Galaţi”, a declarat dr. Mihai Polinschi, Spitalul de Urgenţă Galaţi.
Din fericire, în ultimele 24 de ore incendiile au dat prea puţină bătaie de cap, la fel şi intervenţiile la accidentele de circulaţie. ”În ultimele 24 de ore echipajele SMURD au avut mai multe solicitări de la persoane care sufereau de diverse afecţiuni medicale, mai ales cardiace, şi mai puţine pentru accidente rutiere şi incendii. Au fost 16 solicitări pe SMURD şi 7 la pompieri. Dintre acestea, una a reprezentat o deblocare de uşă la o persoană din Tecuci care a fost găsită decedată în casă. Este vorba de un bărbat de 77 de ani al cărui corp a fost dus la Medicină Legală. Au fot 2 incendii: unul la Cişmele, în care a ars o grindă, şi altul în Furcenii Noi, unde s-a raportat un incendiu la o locuinţă”, a declarat cpt. Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi.

Articole înrudite