Judeţul Galaţi a intrat sub incidenţa unei avertizări meteorologice COD GALBEN de ploi abundente începând de duminică, 08 iulie 2018, ora 11.00, până marţi, 10 iulie, ora 21.00. Meteorologii anunţă instabilitate atmosferică accentuată şi cantităţi însemnate de apă.
”În intervalul menţionat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse cu caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie şi pe arii restrânse căderi de grindină. Prin acumulare sau în intervale scurte de timp se vor înregistra cantităţi de apă de peste 25 l/mp şi izolat 40…50 l/mp”, se arată în avertizarea meteorologică emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie.
Pentru jumătate de ţară, situaţia va fi şi mai complicată. Oltenia, vestul şi nordul Munteniei, sudul şi vestul Transilvaniei, precum şi jumătatea de sud a Banatului şi sud-vestul Moldovei se află sub COD PORTOCALIU. În aceste zone, vor fi intervale de timp în care va ploua abundent şi se vor acumula cantităţi de apă de 40...50 l/mp şi pe arii restrânse 70…80 l/mp.