27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
15 medalii gălăţene noi pentru Karate Club, Kodo şi Meikyo la Naţionale. Titlurile de campioni au fost adjudecate de Roxana Stoica şi Andrei Diaconu

În perioada 24-26 mai s-a desfăşurat la Iaşi, Campionatul Naţional de Karate Tradiţional pentru cadeţi, juniori, tineret şi seniori, ediţia a XXVIII-a. La startul competiţiei s-au aliniat 187 sportivi din 36 cluburi din România. Galaţiul a fost reprezentat din nou de cele trei cluburi de tradiţie: Karate Club, Kodo şi Meikyo iar rezultatele au fost pe măsura aşteptărilor, 15 medalii: 3 de aur, 7 de argint şi 5 de bronz.
Delegaţia de la Karate Club s-a întors acasă cu următoarele rezultate: categoria cadeţi: Kumite individual - Popa Alex - locul 5; Fukugo masculin - Popa Alex - locul 5; categoria juniori: kumite individual - Mirea Victor - locul 3, Fukugo masculin - Şerban Cosmin - locul 5, Kata echipe masculin - Popa Alex, Mirea Victor, Şerban Cosmin - locul 6, Kumite echipe masculin - Popa Alex, Mirea Victor, Şerban Cosmin - locul 3; categoría tineret: Kata individual - Petcu Cristina - locul 6, Kumite individual - Petcu Cristina - locul 5, kogo individual - Petcu Cristina - locul 5, Fukugo feminin - Petcu Cristina - locul 2; categoría seniori: Kata individual - Stoica Roxana - locul 2, Kumite individual - Stoica Roxana - locul 1, Kogo individual - Stoica Roxana - locul 1, Fukugo feminin - Stoica Roxana - locul 3. Antrenori : Nicolae Marandici, Băraru Silviu şi Coman Adrian. Karate Club a ocupat locul 7 în clasamentul general.
CS Kodo Galaţi a obţinut rezultatele: Tineret: Moglan Bianca - locul 3 fuku go; Cadeţi: Marin Andreea - locul 2 kumite individual, locul 2 kata echipe, locul 3 fuku go; Stamate Cătălina - locul 2 kata echipe, locul 3 kumite individual; Constantin Clara - locul 2 kata echipe, locul 3 kumite individual. O evoluţie foarte bună a avut-o şi sportiva Dogaru Corina. Antrenori: Tâmpeanu Mihai şi Daiciu Alin.
C. S. Meikyo Galati a participat la competiţie cu 2 sportivi la categoria juniori. Andrei Diaconu a obţinut locul I şi titlul de campion naţional la proba de fuku-go masculin, la proba de kumite individual s-a clasat pe locul V si la proba de enbu mixt, clasându-se pe locul VI împreună cu Zăvoiu Ioana. „Sunt mulţumiăa că la Campionatul Mondial de Karate Fudokan programat în Germania la Stuttgart, în noiembrie, lotul C S Meikyo Galaţi s-a mărit, având 16 sportivi calificaţi, şi de asemenea, Diaconu Andrei a obţinut calificarea şi pentru Campionatul European de Karate Tradiţional ce se va desfăşura la Piteşti în perioada 13-16 iunie”, ne-a precizat Dana Stamate Farkaş, unul din antrenorii de la Kodo.