14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Alexandra Dindiligan şi Dana Corban, printre tricolore la European Open

Oraşul suedez Goteborg a găzduit zilele trecute European Open, un turneu de handbal rezervat junioarelor Under 14, care a adus la start 18 echipe: Cehia, Suedia, Olanda, Finlanda, Rusia, Elveţia, Polonia, Franţa, Danemarca, Ungaria, Slovacia, Lituania, Kosovo, Norvegia, România, Austria, Islanda, Insulele Feroe. Naţionala României, cu gălăţencele Alexandra Dindiligan şi Dana Corban în lot, a avut un parcurs bun, a câştigat şapte din cele nouă meciuri pe care le-a disputat şi a ocupat locul V în clasamentul final. România a obţinut rezultatele: 19-20 cu Norvegia, 14-13 cu Insulele Feroe, 25-8 cu Austria, 19-11 cu Islanda, 17-28 cu Danemarca, 23-13 cu Elveţia şi 23-18 cu Suedia. Golgetera competiţiei a fost Cristina Laslo (U Jolidon Cluj) - 38 goluri. Alexandra Dindiligan, care are dublă legitimare Handbal Art - Centrul Olimpic de Excelenţă Rm. Vâlcea, a înscris 13 goluri. Colega sa de la Centru, Dana Corban, care a jucat pentru CSS Galaţi la turneul final de junioare I, a marcat şi ea de două ori pentru România.