02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Americanul Tate a adus victoria în ultima secundă pentru CSM Galaţi

Meciul 2 din sferturile de finală ale play-out-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin Getica 95 dintre CSM Tg.Jiu şi CSM Galaţi a fost plin de dramatism. Echipa gălăţeană condusă de Florin Nini a intrat foarte motivată pe parchetul sălii sporturilor din Tg.Jiu şi s-a aflat în avantaj pe tabela de marcaj în primele 27 de minute. Gorjenii au revenit după un sfert 3 foarte bun, au preluat iniţiativa şi au preluat conducerea. În ultimul sfert, cele două echipe au mers cap la cap, gazdele au forţat şi cu 33 de secunde conduceau cu 90-85, părând că nu mai pot pierde. Finalul a fost incendiar, gălăţenii au crezut în şansa lor, au luptat până la capăt şi eforturile lor au fost încununate în ultima secundă când americanul Tate, cu un buzzer a adus o victorie incredibilă. Rezultat final: CSM Tg.Jiu - CSM Galaţi 93-94 (15-18, 26-29, 27-17, 25-30). CSM Galaţi a folosit lotul: Planutis 14 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepţii; Nelson (14 p, 6, 3, 3); Calenic (11 p, 3, 0, 0); Razdevsek (5 p, 3, 1, 1); Tate (17 p, 0, 8, 1); Johnson (15 p, 3, 1, 2); Gherman (3 p, 0, 1, 1); Răducan (0 p, 3, 0, 0); Păduraru; Berca. Scorul general a devenit 1-1. Următoarele două jocuri se vor disputa la Galaţi, la sala sporturilor Dunărea, luni, 15 aprilie şi miercuri, 17 aprilie. *sursa foto: CSM Tg.Jiu