19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Amicale la mijloc de săptămână pentru CSU Dunărea de Jos şi Sporting Lieşti

Două dintre echipele gălăţene care activează în seria 1 a Ligii a 3-a au avut programate meciuri amicale. Pe stadionul Portu Roşu a avut loc revanşa dintre CSU Dunărea de Jos şi FC Cahul 2005, echipă din Liga a 2-a din Republica Moldova. Studenţii au deschis scorul în min.20 prin Blănaru, au condus la pauză, dar moldovenii au revenit în partea a doua când au marcat de două ori şi au câştigat în final cu 2-1. Antrenorul Eugen Baştină a folosit şi cu acest prilej două formule: Olaru - Iancu, Iacob, Ignat, Manea, Bădilă, Lovin, Chiriac, Ivaşcu, Blănaru, Hilohi, Vartolomei, pentru repriza 1; Enache - Morogan, Ignat, Mohorîţă, Vârlan, Izvoranu, R.Popa, Manea, Palade.
„Lieşti Arena” a găzduit duelul dintre Sporting şi Dacia Unirea Brăila. Brăilenii au condus cu 2-0, dar lieştenii au revenit şi au egalat prin: Munchiu şi Bîrlădeanu. Rezultatul final a fost: 2-2. Antrenorul Ionuţ Niculcea a început cu 11-le: Vădeanu - Hodorogea, Stancu, Voicu, T.Năstase - Iancu, Munchiu - Lupu, Nica, Mihu - Grigoraş. După pauză au mai intrat: Brăneţ, Dima, R.Năstase, Bîrlădeanu, Dănăilă, Zărnescu.
Sâmbătă, 22 februarie, cele două echipe gălăţene vor susţine amicale noi astfel: CSU Dunărea de Jos - Victoria Traian şi CSM Focşani 2007 - Sporting Lieşti.

Sursa foto: Sportul Ilustrat