29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Andreea Penciu, de la CSU Galaţi, a cucerit trei medalii la Europenele de haltere

La Zamosc în Polonia este în plină desfăşurare Campionatul European de haltere pentru juniori şi tineret Under 23. România participă cu un lot de 15 sportivi printre care se află şi gălăţencele: Bianca Grigoraş, Andreea Penciu, Mihaela Ilie, toate legitimate la CSU Galaţi, şi Alexandra Alexe, de la CSM Dunărea. Luni seara, Andreea Penciu, sportivă pregătită de antrenorii Costel Dimofte, Mariana Dumitrache şi Mariana Bălan, a concurat la categoria 58 kg şi, după un concurs fără ratare, a obţinut trei medalii: argint la stilul smuls cu 89 kg, bronz la stilul aruncat cu 107 kg şi total olimpic cu 196 kg. Colega şi coechipiera sa Bianca Grigoraş a concurat la categoria 53 kg unde a obţinut rezultatele: locul 10 la smuls cu 70 de kg şi locul 11 la aruncat cu 84 kg respectiv total olimpic cu 154 kg. Marţi, după închiderea ediţiei au intrat în competiţie şi celelalte două reprezentante ale Galaţiului, Mihaela Ilie şi Alexandra Alexe, ambele având şanse la medalii.