20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Aqua Sport Galaţi a obţinut rezultate importante la Mamaia

Cea de-a 10-a ediţie a TriChallenge de la Mamaia a devenit un festival multisportiv desfăşurat pe 3 zile, completand formatul cu proba de Aquatlon şi proba H3RO - distanţa half. De asemea, în premieră în cadrul competiţiei s-au desfăşurat trei campionate naţionale: Campionat Naţional pe distanţa half, Campionat Naţional de Proba Sprint şi Campionatul Naţional de Aquatlon. Aqua Sport Galaţi a păstrat tradiţia şi s-a deplasat cu o delegaţie numeroasă.
Campionatul Naţional de Aquatlon s-a desfăşurat pe 14 septembrie. Vremea nu prea a vrut să ţina cu cei 8 copii care au participat, cursa desfăşurându-se pe ploaie şi într-o mare foarte agitată. Chiar şi în aceste condiţii s-au obţinut rezultate bune: Rareş Ginghină - locul 6 la categoria 9 ani, Denisa Tufaru - locul 2 la categoria 10 ani, Teodora Mihai - locul 5 la categoria 11 ani, Alina Ginghină - locul 5, Raluca Boboc - locul 6 şi Ariana Radu - locul 8, toate la categoria 12 ani. Pentru categoria 9-12 ani probele au constat în 200 m înot + 1250 m alergare. La cadeţi, categoria 14-16 ani (500 m înot şi 2,5 km alergare), Răzvan Hodină a terminat pe locul 7, iar Eduard Forţu pe locul 18.
A doua zi, pe 15 septembrie s-au desfăşurat: Campionatul Naţional de SuperSprint, Triatlonul Olimpic şi Sprint, Duatlonul copiilor şi Crosul Promenade Night Run.
La Campionatul Naţional de Supersprint (400 m înot, 10 km ciclism şi 2,5 km alergare), Răzvan Hodină a terminat pe locul 16, iar Eduard Forţu pe locul 25, ambii la categoria 14-16 ani. La ştafetă olimpică (1.500 m înot, 40 km ciclism, 10 km alergare), au luat parte două echipe gălăţene. Ştafeta compusă din: Mihaela Hodină, Marius Ionaşcu şi Marius Nicoară a ocupat primul loc la categoria Olimpic Mixt, dar şi la OPEN, în timp ce ştafeta formată din: Mihaela Bârligea, Monica Anghel şi Gabriel Bârligea s-a clasat pe locul 6.
La adulţi au fost obţinute rezultatele: Marius Forţu - locul 7 la categoria 40-44 ani la proba olimpică (1.500 m înot, 40 km ciclism şi 10 km alergare), Mihaela Nicolau - locul 4, Cosmin Mihai – locul 11, ambii la categoria 40-49 ani, la sprint (750 m înot, 20 km ciclism şi 5 km alergare). La Duatlon (1,25 km alergare, 4 km ciclism şi 1,25 km alergare), Teodora Mihai a terminat pe locul 5. În ultima seară, a avut loc Promenade Night Run - un cros care trebuia să fie de 4 km, dar a fost scurtat la 2,6km unde au participat: Raluca Boboc, 12 ani - loc 5 categoria OPEN şi loc 2 categoria 14-19 ani şi Lavinia Găvănescu - loc 3 categoria 14-19 ani.