23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arbitrii gălăţeni au servit „blat” la Revelion

Asociaţia Judeţeană de Fotbal Galaţi a păstrat obiceiul de la început de an şi a organizat pe stadionul Siderurgistul o partidă amicală între arbitrii şi observatorii gălăţeni. Aşa cum s-a întâmplat mereu în ultimii anii, duelul dintre Seniori şi Tineri s-a terminat nedecis, scor final: 6-6. Au marcat: Vasile Donţu, decanul de vârstă care peste câteva zile va împlini 69 de ani, Nicoleta Chirilă, Dinu, Vişan, Iftode, Balaban, la prima reuşită după o secetă de 5 ani, respectiv Sava, I.Cojocaru, Bădin, Perju, Gâţă, Constantinescu. A existat şi o fază litigioasă, despre care cârcotaşii pot să se gândească că ar fi fost vorba de blat, „pantera” Alexandra Ivan, jucătoare la FC Universitatea Galaţi, ocupanta locului 2 la finalul turului din Liga 1 feminină, a transformat un penalti pentru tineri, dar arbitrul Liviu Ciubotariu a dictat repetarea. Distribuţiile celor două echipe au fost: Macovei - Bedreagă, Balmuş, Păiş, Donţu, Balaban, Vişan, Iftode, Şalabină, Dinu, Arghir, Nicoleta Chirilă, Crăescu, Gheorghiu, respectiv Rareş Ciubotariu, cel mai tânăr participant - Vlase, Constantinescu, Gâţă, Toma, Perju, Sava, Bozean, Dragomir, Tiron, Ioviţă, Grigore, Ivaşcu, I.Cojocaru, Alexandra Ivan, Bădin. A absentat motivat Adrian Viorel Cojocaru, cel mai titrat arbitru gălăţean în activitate, accidentat. Partida a fost supervizată de pe margine de observatorii: Seceanu, Istudor, Cocu, Stanciu, Gâdei, C.Ciubotariu, Lupoaie. Şef de galerie a fost inimosul Petrică, iar cele mai aprige susţinătoare ale colegilor lor, Simona Renţa şi Irina Ivan. Procesul meciului, repriza a 3-a şi tradiţionala Pomana Porcului au avut loc, pentru al 2-lea an consecutiv, la Restaurantul Popasul Drumeţilor, unde în ciuda discuţiilor aprinse presărate cu multe calorii, cartonaşe „roşii” şi „galbene” de sezon, care au necesitat şi prelungiri, nu s-a desemnat nicio învingătoare.