23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a învins clar Lyon-ul şi mai are nevoie de două seturi ca să ajungă în sferturi

Un eveniment sportiv „first class” a avut loc miercuri seara în sala Polivalentă „Dunărea”. O asistenţă record a onorat partida din manşa tur, faza optimilor de finală din Challenge Cup dintre Arcada Galaţi şi ASUL Lyon Metropole din Franţa. Oaspeţii au venit cu un lot „subţire” din care au absentat trei piese importante din angrenaj: bulgarii Nikolov şi Diachkov şi brazilianul Souza, opriţi din drum pe aeroportul din Munchen din cauza unor probleme cu vizele. Echipa gălăţeană a profitat la maxim de situaţia creată, şi-a făcut foarte bine treaba şi a obţinut o victorie entuziasmantă care i-a ridicat în picioare pe cei 1500 spectatori. Primul set a fost echilibrat, cele două echipe au mers cap la cap şi au condus alternativ pe tabela de marcaj. ASUL a avut avantaj, scor 18-16, moment în care antrenorul Marian Apostu a solicitat time-out. Imediat şi-a început recitalul MVP-ul meciului Ivan Marquez, care a servit foarte bine, Arcada a reuşit opt puncte consecutive şi şi-a adjudecat primul set. Totul a mers perfect şi în continuare, echipa noastră a fost la înălţime, reuşind cel mai bun meci din acest sezon şi a zburdat spre o victorie pecetluită de atacul lui „Mişu” Dumitrache după 73 de minute. Rezultat final: Arcada - ASUL 3-0 (19, 16, 20). Antrenorii Marian Apostu şi Nicu Harabagiu au folosit formula: Filip Despotovski (2 puncte), Şerban Paşcan (12 puncte), Nemanja Radovici (9 p, 4 blocaje), Caio de Pra (8 p), Victor Sysoev (7 p), Ivan Marquez (15 p, 5 blocaje, 4 aşi), Liviu Cristudor -libero. A mai jucat: Mihai Dumitrache. Returul se va disputa pe 27 ianuarie, de la ora 19.30 (20.30, ora României) în „Palais Des Sports De Gerland” din Lyon. Până atunci, duminică, de la ora 13.30, sala Dunărea va găzdui derbiul Diviziei A1, Arcada Galaţi - ACS Volei Municipal Zalău. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Arcada, locul IV cu 24 de puncte respectiv ACS VM Zalău, locul II cu 25 de puncte.

Fabrice Chalendar – antrenor ASUL Lyon: „E adevărat că ne-au lipsit câţiva jucători importanţi, am folosit mai mulţi jucători tineri. Din păcate, nu am condus jocul şi chiar am avut dificultăţi în toate compartimentele. Arcada are o echipă bună, omogenă dar situaţia va fi alta în retur când vom face totul să ne redresăm, să ajungem la setul de aur şi să trecem mai departe”.
Marian Apostu – antrenor Arcada Galaţi: „Eu mă aşteptam astăzi să câştigăm. Că nu au venit cu cei doi titulari, cred că a contat mai mult că am obţinut acest scor, 3-0. Avem nevoie de două seturi la Lyon, va fi foarte greu, vom încerca să ne câştigăm şi să ne calificăm”.
Ivan Marquez – jucător Arcada Galaţi: „Am fost inspirat astăzi, a fost un joc bun. E o cupă europeană, iar Lyon e o echipă bună. Chiar dacă au avut absenţi, e totuşi plăcut să joci împotriva unei echipe de talie europeană”.
Liviu Cristudor – jucător Arcada Galaţi: „Eu zic că am meritat victoria până la urmă. Acolo o să ne aştepte un meci greu, sunt convins, dar putem lua două seturi ca să ne calificăm mai departe”.