26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a „năşit” a doua oară campioana

Duminică seara s-a disputat la sala Dunărea derbiul Diviziei A1 la volei masculin dintre Arcada Galaţi şi ACS Volei Municipal Zalău, într-o partidă ce a contat pentru cea de-a 7-a etapă. Cele două echipe au deschis sezonul cu un prim duel în Supercupa României, pe teren neutru la Ploieşti care a fost adjudecat de echipa antrenată de Nikolay Jeliazkov şi Marian Apostu, scor 3-1. Echipa gălăţeană a început meciul în forţă, adjudecându-şi uşor primul set la 17 după 23 de minute. Campioana en-titre şi-a revenit repede, au preluat iniţiativa în actul al doilea şi au restabilit egalitatea la seturi. Primul moment cheie al meciului a fost în cel de-al treilea set. Zălăuanii au început din nou tare şi s-au aflat în avantaj mult timp: 0-3, 3-6, 5-8, 8-10. Jani Jeliazkov a servit foarte bine, Bala a blocat şi Arcada a preluat conducerea pe tabelă: 11-10 şi 12-12. Oaspeţii şi-au demonstrat valoarea, au profitat de nesincronizările apărute în tabăra noastră şi s-au desprins părea decisiv la 18-22. A fost momentul în care şi-a intrat în rol Marian Bala, jucător transferat în vară de la SCM U Craiova, care a intrat la serviciu, a izbutit trei aşi, coechipierul său Kovacevic a blocat şi a atacat eficient şi setul a fost adjudecat, după o serie incredibilă de şapte puncte consecutiv de Arcada spre satisacţia celor peste 1000 de spectatori care şi-au încurajat favoriţii. Pulsul întregii asistenţe a atins cote maxime în setul patru când cele două echipe au apelat la toate atuurile din dotare pentru a-şi îndeplini obiectivul. În prima parte s-a mers cap la cap, după care formaţia vizitatoare a forţat şi a sperat să obţină un punct şi să împingă conruntarea în tie-break: 10-13, 13-17, 20-23, 22-24. De data aceasta s-a opus Adrian Gontariu, care a fost reintrodus inspirat pe teren şi şi-a arătat experienţa, reuşind două atacuri decisive pentru 24-24 iar internaţionalul Andrei Spînu să încheie jocul cu două blocaje ermetice şi să declanşeze fiesta atât pe teren cât şi în tribună. Rezultat final: Arcada Galaţi - ACS VM Zalău 3-1 (17, -20, 22, 24). Echipa gălăţeană a folosit formula: Spînu 7 puncte (2 aşi, 4 atacuri, un blocaj), Filippov 2 p (un as, un blocaj), Bala 18 p (4 aşi, 11 atacuri, 3 blocaje), Rangel 16 p (14 atacuri, 2 blocaje), Gontariu 9 p (8 atacuri, un blocaj) , Kovacevic 15 p (1 as, 11 atacuri, 3 blocaje) - Majsterovic, libero. Au mai intrat: Jani Jeliazkov 10 p (3 aşi, 6 atacuri, un blocaj), Cristudor, Suljagic 3 p (un atac, 2 blocaje), Despotovski. Arcada se menţine pe locul doi în clasament cu 15 puncte şi un meci mai puţin disputat.