28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada are prima şansă de calificare în sferturi

Miercuri seara, sala Polivalentă „Dunărea” a găzduit partida Arcada Galaţi - LMV Tricolorul Ploieşti, manşa tur din prima fază a Cupei României la volei masculin. Aşa cum se anticipa, confruntarea a început sub semnul echilibrului, cele două combatante mergând mult timp cap la cap: 4-1, 8-7, 11-9, 15-11, 18-16, 22-21, gălăţenii au fost mai lucizi şi au câştigat la limită. Din setul doi pe teren a existat o singură echipă, băieţii pregătiţi de Marian Apostu şi Nicu Harabagiu au apăsat acceleraţia la maxim, s-au răzbunat pentru înfrângerea la masa de verde din turul campionatului Diviziei A1 şi au luat o opţiune seriosă pentru calificarea în faza următoare a Cupei României. Rezultat final: Arcada Galaţi - LMV Tricolorul Ploieşti 3-0 (25-23, 25-13, 25-18). Echipa gălăţeană a folosit formula: Filip Despotovski - Victor Sysoev, Nemanja Radovici, Caio de Pra, Silviu Suson, Ivan Marquez, Liviu Cristudor -libero. A mai intrat: Paşcan. „A fost un meci uşor pentru noi, ne aşteptam poate ca oaspeţii să nu ne pună prea multe probleme, ei fiind mai mult preocupaţi de campionat. Va fi mai greu la ei acasă, însă calificarea nu ne poate scăpa”, a declarat la finalul partidei Filip Despotovski, căpitanul echipei gălăţene. Returul este programat pe 16 ianuarie la Ploieşti. În faza următoare se califică echipa care a câştigat mai multe seturi după dubla manşă. Dacă setaverajul este egal, după meciul retur se va juca „setul de aur”. Învingătoarea va întâlni în sferturi pe SCM U Craiova (20 şi 27 februarie). Arcada va avea un program infernal în perioada următoare, cu meciuri din trei în trei zile. Săptămâna viitoare sunt programate două meciuri: cu ASUL Lyon Metropole (Franţa), turul din optimile de finală Challenge Cup (20 ianuarie, ora 18.00) şi cu ACS Volei Municipal Zalău (24 ianuarie, ora 13.30), ambele în sala Polivalentă „Dunărea”.