28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada forţează calificarea în Cupa CEV

Arcada Galaţi joacă miercuri în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 18.00, ultimul meci al anului. Este vorba despre returul din Cupa CEV cu cehii de la Kladno Voleyball cz, în 16-imile competiţiei. În meciul tur, Arcada a pierdut la limită, scor 2-3, dar a reuşit să îşi adjudece două seturi, care îi oferă un avantaj important în vederea revanşei de la Galaţi. Arcada are nevoie de o victorie de trei puncte, cu 3-0 sau cu 3-1, pentru a se califica mai departe, însă chiar şi o victorie cu 3-2 le mai oferă gălăţenilor o şansă. În acest caz s-ar juca un set de aur pentru stabilirea echipei care merge mai departe. „Echipa din Cehia care ne-a bătut acolo cu 3-2 este, nu vreau să zic mult sub noi, dar este sub noi. Acolo am făcut multe greşeli la serviciu şi aici în sala noastră nu cred că o să se întâmple la fel. Acolo nici nu am fost compleţi, am avut doi centri accidentaţi. Aici o să fim compleţi în afară de cei de pe poziţia de fals, unde ştim că Adrian Gontariu şi Jani Jeliazkov sunt accidentaţi. Dar în sala noastră sperăm la un rezultat 3-0, 3-1 şi să ne calificăm. Căpitanul echipei gălăţene nu îşi doreşte să ajungă în setul de aur cu cehii de la Kladno. „Avem şi setul de aur în mână cum se zice dacă câştigăm 3-2 şi nu e rău. Dar vreau să spun că nu trebuie să ajungem la setul de aur în sala noastră. Mai ales că acolo am jucat foarte bine cu această echipă”, a mai precizat jucătorul cu ce are dublă cetăţenie macedoneană şi română. Dacă se vor califica mai departe, gălăţenii vor juca împotriva învingătoarei din partida Novi Pazar - Olimpia Ljubliana.