19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Avântul Valea Mărului, eliminată după penaltiuri din Cupă

Miercuri au fost programate partidele din faza a II-a a Cupei României. Galaţiul a fost reprezentat de echipa ce a reuşit să ia eventul la nivel judeţean, Avântul Valea Mărului, care a jucat în deplasare cu Euromania Dumbrăveni, laureata Vrancei. Partida, care s-a disputat într-o atmosferă de sărbătoare cu două galerii civilizate, a fost viu disputată, cele două echipe împărţindu-şi cam în mod egal perioadele de dominare. Cei din Valea Mărului, conduşi de pe bancă de antrenorul Doru Buciumeanu, cu o echipă remaniată serios faţă de sezonul trecut, cu mulţi jucători aduşi de la Sporting Lieşti, nu au jucat rău, dar lipsa de omogenitate şi-a spus cuvântul. Euromania a deschis scorul, dar Ionuţ Cristian a restabilit egalitatea. Conjudeţenii noştri au irosit două ocazii importante prin I.Cristian şi Adamache, în timp ce oaspeţii au ţintit bara. La finalul celor 90 de minute tabela de marcaj a indicat 1-1. Apoi, în prelungiri, ambele combatante au mai reuşit să marcheze câte un gol, Avântul egalând prin Bahnaşu în min.120. Loteria penaltiurilor a dat câştig de cauză gazdelor, după ce Avântul a irosit primele două lovituri prin Adamache şi Gheorghiţă. Pentru oaspeţi au transformat: Dragoş Voicu şi Anastasie. Rezultat final: Euromania - Avântul 6-4 după penaltiuri (2-2, 1-1). Antrenorul Doru Buciumeanu a început partida cu formula: Coviţ - Ivanov, Buleandră, Dragoş Voicu, Bălan - Adamache, Dorofte, Vintilă, Gheorghiţă - Bahnaşu, I. Cristian. Au mai intrat: I.Frunză, Anastasie, Ciochină şi Antofe.