25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au câştigat la Mediaş şi se menţin pe locul 4

Echipa antrenată de Eugen Ilie ajutat de Cătălin Ştefănescu şi Bogdan Bălănică traversează o perioadă fastă. După ce a pierdut primele trei meciuri din faza a 2-a a Ligii Naţionale, CSM Galaţi şi-a revenit şi după victoria categorică din urmă cu o săptămână de pe teren propriu cu CSM 2007 Focşani a reuşit încă un rezultat pozitiv. Partida de la Mediaş a fost interesantă şi a avut multe răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Echipa noastră a intrat foarte motivată pe teren şi a câştigat primele două sferturi, conducând la pauza mare cu 45-40. Medieşenii au revenit spectaculos şi au trecut în avantaj de o posesie după trei sferturi: 53-51. Finalul s-a încins şi totul s-a decis în ultimele trei minute, când tripleta Krivokapic-Bogdanovic - Porter Bunton a fost eficientă şi ne-a adus victoria. Rezultat final: CSM Mediaş - CSM Galaţi 67-74 (20-21, 20-24, 13-6, 14-23). 5-ul de start pentru echipa gălăţeană a fost: Armstrong 11 puncte, Bogdanovic 20 p, o intercepţie; Vlad 8 p, o recuperare; Tawiah 2 p, 12 r, o pasă decisivă; Corpodean 2 p, 8 r, o pasă decisivă. Au mai intrat: Negoiţescu 2 p, 4 r, 1 a, 1 s; Porter Bunton 18 p, 7 r, 2 a, 1 s; Krivokapic 9 p, Martin 2 p, 1 r; Grecu. Nu a jucat Sava. CSM Galaţi ocupă locul 4 cu 7 puncte şi va juca etapa viitoare în deplasare cu liderul BCMU FC Argeş Piteşti. Noul obiectiv al echipei gălăţene este locul 10.

Sursa foto: Facebook - CSM Galaţi