26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au pierdut acasă, voleibaliştii de la CSM Arcada au tremurat serios pentru prima victorie din sferturi

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit sâmbătă în deschiderea cuplajului sportiv partida CSM Galaţi - CSM Petrolul Ploieşti din cea de-a 20-a etapă a Ligii Naţionale de Baschet Masculin Mozzart Bet. Derbiul grupei 11-18 între ocupantele locului 1 şi 3 a fost spectaculos şi cu o evoluţie palpitantă a scorului. Formaţia gălăţeană pregătită de Florin Nini a intrat bine în meci şi a condus în prima jumătate a meciului. Ploieştenii, cu un buget net superior, ce i-a permis să se bazeze pe jucători experimentaţi, cu stagii vechi în primul eşalon, au preluat iniţiativa şi au tranşat disputa în sfertul 3. Eforturile echipei noastre din ultimul sfert nu au mai reuşit să schimbe soarta meciului. Rezultat final: CSM Galaţi - CSM Petrolul Ploieşti 77-84 (21-19, 20-21, 19-28, 17-16). Lotul echipei gălăţene: Prijovic 11 puncte, 4 recuperări, 0 pase decisive, o intercepţie; Petică (0 p, 0, 0, 2); Mitrovic (2 p, 0, 0, 2); Calenic (4 p, 3, 0, 2); Gibbs Jr. (19 p, 1, 3, 0); Harris-Dyson (9 p, 8, 0, 0); Stan (6 p, 2, 3, 1); Armus (17 p, 8, 0, 2); Ciotlăuş (9 p, 5, 3, 1); Nikolic (0 p, 0, 3,1); Gherman; Azaria. CSM Galaţi se menţine pe primul loc cu 18 puncte şi va juca runda viitoare, pe 18 martie, în deplasare, cu CSM Tg.Jiu.

Primul set a durat 42 de minute

Publicul gălăţean care a venit sâmbătă la sala Dunărea a avut parte de o sâmbătă încărcată şi agitată. După ce au suferit la înfrângerea baschetbaliştilor de la CSM Galaţi în faţa celor de la CSM Petrolul Ploieşti, spectatorii au fost invitaţi afară după care au revenit pentru a urmări primul episod al duelului dintre CSM Arcada şi SCM Zalău din sferturile de finală ale Diviziei A1 la volei masculin. Cvadrupla campioană a României a primit o replică consistentă şi partida a fost un adevărat thriller care a durat peste două ore şi jumătate. Primul set a fost unul record care a ţinut 42 de minute şi s-a încheiat cu 36-34 în favoarea zălăuanilor. Echipa gălăţeană s-a scuturat, lucrurile au intrat pe făgaşul scontat şi CSM Arcada şi-a adjudecat următoarele două seturi şi a trecut în avantaj. Oaspeţii, la cel mai bun joc al lor din acest sezon, nu au renunţat, au revenit şi au menţinut suspansul. Tensiunea a fost la cote maxime în tie-break şi pe teren şi în tribune, Malescha, Bala şi Smits şi-au păstrat sângele rece şi au evitat surpriza. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - SCM Zalău 3-2 (-34, 20, 22, -20, 13). Antrenorul Sergiu Stancu a început cu formula: Magdaş 4 puncte, Vilimanovic 1 p, Madsen 8 p, Butnaru 7 p, Malescha 25 p, Bala 24 p - Kantor, libero. Au mai jucat: Talpă 12 p, Lescov 1 p, Smits 13 p, Raţă 2 p, Cristudor - libero. Echipa gălăţeană conduce cu 1-0 la general şi mai are nevoie de încă o victorie pentru a se califica în semifinale. Cel de-al doilea meci se va disputa pe 25 martie, la Zalău. Până atunci, CSM Arcada va juca sâmbătă, 19 martie, cu Dinamo, în Final Four-ul Cupei României. Partida va avea loc în sala sporturturilor D.P.Colibaşi din Braşov, de la ora 19.00.