27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea a făcut un pas uriaş pentru play-off, Sporting Lieşti, fără replică la Buzău

Liga a 3-a la fotbal s-a reluat sâmbătă cu partidele celei de-a 16-a etape. Derbiul a fost programat pe stadionul Milcovul între CSM Focşani 2007 şi Unirea Braniştea, formaţii aflate în luptă directă pentru locul 3 şi calificarea în faza play-off-urilor. Brăniştenii pregătiţi de Ionuţ Niculcea şi-au confirmat statutul de revelaţie din seria a 2-a, au pregătit foarte bine meciul, şi-au surprins adversara şi au obţinut o victorie foarte preţioasă pe un teren unde se câştigă foarte greu puncte. Murgoci a deschis scorul în min.13 după ce a transformat impecabil o lovitură liberă de la 17-18 metri, iar Docuz a stabilit scorul final în min.54, cu capul la centrarea perfectă primită de la Ţicămucă. Focşănenii au avut câteva ocazii bune, dar Ursu s-a opus foarte inspirat, iar Unirea, pe contraatac a fost foarte aproape de golul 3. Mihai a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu în prelungiri. Rezultat final: CSM Focşani 2007 - Unirea Braniştea 0-2 (0-1). Formula învingătoare a fost: Ursu - Mihai, Gîţă, Popa, Hilohi - D.Cireş, Murgoci - Ţicămucă (min.73 Oniciu), Răducan, M.Cireş (min.63 Ţopa) - Docuz (min.83 Duţu). După această victorie de aur, Unirea Braniştea şi-a consolidat locul 3 în clasament cu 34 de puncte, la patru lungimi de următoarea clasată şi este calificată în proporţie de 99,99% pentru play-off. Trupa lui Ionuţ Niculcea va juca etapa următoare în fieful liderului, CSM Rm. Sărat, pe 18 martie.

Cu gândul în vacanţă

Sporting a jucat tot în deplasare, la Buzău cu Metalul, ocupanta locului 2 în ierarhia din seria a 2-a. Lieştenii au intrat pe teren deconcentraţi şi asta i-a costat foarte scump, buzoienii i-au taxat şi le-au administrat o înfrângere severă, scor final: 5-0 după 4-0 la pauză. Antrenorul Cătălin Savu a început cu formula: A.Brăneţ - Ştefănescu, Iacob, Maftei, Dima - Cucu, Chiriac, Crihană, Grigoraş - Iordache, Costea. Au mai intrat: Munchiu, Mihu. Au absentat din cauza accidentărilor şi suspendărilor: Vădeanu, Sevastian, Stan, Mereuţă, Angheluţă. „Nu am înţeles că a început campionatul. Un rezultat corect la cum s-a jucat, am întâlnit Metalul Buzău, o echipă foarte bună. Dar când nu ai atitudinea potrivită aşa se întâmplă. Ne-au şi lipsit 3-4 jucători, dar şi noi ne-am prezentat jalnic în prima repriză”, ne-a precizat preşedintele de la Sporting, Dorinel Matei. Lieştenii se menţin pe locul 6 cu 24 de puncte şi vor juca runda viitoare, sâmbătă, 18 martie, pe Lieşti Arena, cu Dinamo Bacău.