29 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Phoenix CSU au început urcuşul

Liga Naţională de Baschet Masculin a programat sâmbătă partidele celei de-a 3-a etape. CSM Phoenix CSU Galaţi, echipă ce activează în grupa C a avut cea mai lungă deplasare şi a jucat cu CSM Sighetul Marmaţiei. Partida a fost foarte echilibrată în prima repriză, gălăţenii s-au aflat mult timp la conducere, dar gazdele au intrat la vestiare cu avantaj de un punct, scor: 49-48. Echipa gălăţeană antrenată de muntenegreanul Dragan Radovic a preluat iniţiativa, a preluat conducerea pe tabela de marcaj şi s-a descătuşat în ultimul sfert când şi-a consolidat cea de-a doua victorie din campionat cu peste 100 de puncte marcate. Rezultat final: CSM Sighet - CSM Phoenix CSU Galaţi 89-109 (22-22, 27-26, 22-28, 18-33). Pentru echipa gălăţeană au jucat: Voinescu, Dukity (7 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, o intercepţie); Corpodean (20 puncte, 13, 2, 2), Miller (20 p, 3, 0, 1), Perovic (25 p, 4, 5, 1); Vlad (12 p, 4, 5, 1); Moss (24 p, 8, 5, 1); Stan (1 p, 2, 0, 0). Nu au evoluat: Grecu şi Giangu. După trei etape, echipa noastră se poziţionează pe locul 4 cu cinci puncte. Următorul joc oficial va avea loc pe 27 octombrie, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 19.00 în compania celor de la Rapid Bucureşti.

Sursa foto: Sportul Ilustrat