10 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Brăniştenii şi lieştenii, duel umăr la umăr pentru locul 4

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele celei de-a 8-a etape. Cele două reprezentante ale Galaţiului care activează în seria a 2-a au evoluat pe teren propriu şi au obţinut victorii identice. Stadionul comunal din Braniştea a găzduit partida Unirea Braniştea -CSM Rm. Sărat. După ce au fost conduşi la pauză, brăniştenii antrenaţi de Ionuţ Niculcea au revenit spectaculos în partea a doua şi au obţinut o victorie meritată. Rezultat final: 3-2 (0-1). Au marcat pentru învingători: Farcaş, un eurogol cu piciorul stâng în vinclu la colţul lung şi Nica, o dublă. „Săptămână grea după înfrângerea de la Hamangia, un meci greu cu 3-4 ocazii clare în prima repriză şi gol luat în minutul 44 din nimic dar cu o reacţie foarte bună după pauză şi o revenire pe deplin meritată! Astăzi echipa a arătat, în ciuda celor 5 accidentări, a suspendării căpitanului Răducan, plus a accidentării din prima repriză a lui Ţicămucă , că reprezintă şi anul acesta o nucă tare, care va fi greu de spart în următoarele etape! Remarc întreaga echipă inclusiv cei 3 jucători intraţi după pauză!”, ne-a declarat antrenorul principal Ionuţ Niculcea. Unirea a folosit 11-le de start: Paharnicu -Farcaş, Enache, Popa, Hilohi -Mihai, Murgoci, Lefter, Ţicămucă -Nica, Docuz.  Unirea Braniştea ocupă locul 4 cu 13 puncte şi va juca runda viitoare, pe 21 octombrie în deplasare la Viitorul Şuţeşti.
Pe Lieşti Arena, Sporting a primit vizita celor de la Voinţa Limpeziş. Lieştenii lui Cătălin Savu au strâns rândurile după înfrângerea din fieful liderului CSM Focşani 2007, s-au mobilizat în faţa unui adversar incomod şi şi-au răsplătit suporterii cu o victorie frumoasă. Rezultat final: 3-2, la pauză 2-1. Marcatori: Crihană, Maftei, ambele din penalti şi Costea. Echipa învingătoare a început cu formula: Cilighidreanu -Podaşcă, Chiriac, Maftei, Bădilaş -Crihană, Iordache, Ţopa, F.Dima -Stan, Costea. Au mai jucat: Grigoraş, Coman, Iacob. Sporting Lieşti se află pe locul 5 cu 13 puncte şi va juca etapa următoare, vineri 20 octombrie, la Brăila cu Dacia Unirea.