10 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada şi CSU Hygienium s-au impus în minim de seturi pe teren propriu

Sezonul 2023-2024 a Diviziei A1 la volei masculin a programat sâmbătă partidele primei etape. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit partida dintre CSM Arcada Galaţi şi SCM Zalău. Specialiştii au prevăzut un meci interesant între două echipe cu pretenţii. Supercampionii României, cu câteva achiziţii importante, şi-au respectat blazonul şi cartea de vizită şi au obţinut o victorie de trei puncte în minim de seturi. Primul set a fost echilibrat dar forcingul de final a aparţinut echipei noastre care a închis prin căpitanul Bala. Setul doi a fost controlat clar de formaţia gazdă. CSM Arcada a condus cu 16-10  în setul trei, moment în care a intervenit un moment de relaxare, zălăuanii au încercat să revină în meci, au egalat la 23, dar campioana en-titre, prin blocajul lui Mihălescu a fructificat a treia minge de meci spre bucuria celor aproximativ 800 de spectatori prezenţi la eveniment. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi -SCM Zalău 3-0 (21, 19, 25). Antrenorul Sergiu Stancu a început cu formula: Butnaru 8 puncte, Lopes 7 p, Gergye 9 p, Woch 5 p, Lescov 3 p, Bala 15 p -Cristudor, libero. Au mai intrat: Hamacher 4 p, Nikula 4 p, Mihălescu 2 p, Talpă -Toman, libero. În cea de-a doua etapă, CSM Arcada va juca în deplasare pe 20 octombrie cu U Cluj.

Trei puncte pentru locul trei

Divizia A2 la volei feminin a programat sâmbătă partidele din cadrul celei de-a doua etape. CSU Hygienium Galaţi a primit vizita în sala Puşkin -Florin Balaiş satelitului de la CSM Corona Braşov. Calculele hârtiei au fost respectate, fetele noastre pregătite de Ileana Berdilă şi Adriana Dudnic au intrat în teren decise să şteargă impresia lăsată în urmă cu o săptămână când au fost învinse net în aceeaşi sală de CSM Bucureşti II şi au reuşit să spagă gheaţa cu o victorie în minim de seturi. Echipa gălăţeană a controlat partida de la început până la final, braşovencele au încercat să revină în cel de-al treilea set când au fost în avantaj dar gălăţencele nu s-au clătinat şi au bifat primele trei puncte. Rezultat final: CSU Hygienium -CSM Corona II Braşov 3-0 (11, 17, 18). Echipa învingătoare a folosit formula: Alexandra Iordache, Sorina Răileanu, Diana Milea, Cristina Popoiu, Gabriela Panait, Andreea Stănescu -Alexandra Iordan, libero. Au mai jucat: Maria Neacşu, Roberta Răfoi, Iulia Sava. Alte rezultate din seria Est: CTF Mihai I -CSM Focşani 2007 0-3, CSM Bucureşti -CS Medgidia 3-1. După două etape, CSU Hygienium ocupă locul 3 cu trei puncte. Etapa viitoare, echipa noastră va juca în deplasare cu CSM Focşani 2007.