26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campioana CSM Dunărea a învins dramatic

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit vineri şi sâmbătă dubla CSM Dunărea - ASC Corona 2010 Braşov, contând pentru cea de-a doua etapă din Liga Naţională de hochei pe gheaţă. Primul meci a fost dramatic şi a avut un final incendiar. Chiar dacă au irosit primele ocazii, gălăţenii s-au văzut conduşi după ce au fost surprinşi, primind trei goluri de la braşoveni în primele 20 de minute. Campionii s-au scuturat, au strâns rândurile şi au început cursa de urmărire. Emoţiile spectatorilor au fost maxime, Corona mai păstra un avantaj de două goluri după 40 de minute. Gălăţenii şi-au demonstrat adevărata valoare abia în ultima repriză, au restabilit egalitatea, braşovenii şi-au pierdut cumpătul şi au apelat la obstrucţii fiind trimişi pe banca de pedepse iar Istvan Naghy, cu o dublă a decis soarta meciului şi a adus toate punctele în tabăra gălăţeană. Rezultat final: CSM Dunărea - ASC Corona 2010 5-3 (0-3, 1-0, 4-0). Au marcat pentru învingători: Szabolcs Hildebrand, Zoltan Pal, Sergii Chernenko, Istvan Nagy (2). Partida revanşă a fost mai săracă în goluri şi s-a încheiat tot cu victoria campionilor en-titre. CSM Dunărea a deschis scorul, braşovenii au restabilit egalitatea după ce au profitat de o dublă superioritate, dar gălăţenii au marcat şi cel de-al doilea gol suficient pentru încă o victorie. Rezultat final: 2-1 (1-1, 0-0, 1-0). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Levente Lorincz şi Zoltan Pal. CSM Dunărea acumulează 12 puncte şi va juca în weekendul următor tot acasă o dublă de foc cu Sport Club Miercurea Ciuc.