28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Bahnaşu a reuşit dubla victorioasă în ultimul sfert de oră

„Lieşti Arena” a găzduit sâmbătă la amiază partida Sporting - Metalosport, contând pentru cea de-a IV-a etapă din Liga a III-a. Derbiul gălăţean a dat naştere la un meci de luptă, în care cele două combatante şi-au împărţit perioadele de dominare iar în final câştig de cauză a avut echipa oaspete. Sporting a înregistrat prima înfrângere din acest sezon. „Metalurgiştii” au avut iniţiativa în prima repriză, când au avut o bară prin Gâţă şi alte două ocazii cu Bahnaşu şi Mihu în prim plan. Repriza a doua a fost echilibrată. La 0-0 cei de la Sporting au avut o ocazie bună de gol prin Yurgen. Soarta meciului s-a decis în ultimul sfert de oră. Bahnaşu, angajat de Gâţă a deschis scorul, albanezul gazdelor a lovit bara şi a trecut pe lângă egalare, pentru ca în min.85 Bahnaşu să transforme penaltiul obţinut de Mihu, „cosit” în careu de Manea, care a primit şi cartonaş roşu la acea fază. Rezultat final: Sporting - Metalosport 0-2 (0-0). Formaţii: Sporting: Comănescu - Filimon, Ilie, Manea, Serea - Iordache, Bogoş, Balaban, B.Dumitru - Iancu, Duskay; Metalosport: Olteanu - Apostol, Cârjă, Voicu, Gohoreanu - Gâţă, Munchiu - Iancu, Istrate, Bahnaşu - Mihu. Au mai evoluat: Lovin, Munteanu, Borşan respectiv Cană, Blănaru, Popov, Ignat. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Sporting - locul V cu 7 puncte, Metalosport - locul VI cu 6 puncte. Etapa viitoare, reprezentantele Galaţiului vor juca astfel: Metalosport - Petrotub Roman, FCM Dorohoi - Sporting.