19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campioana naţională Andreea Arsine şi-a făcut baremul pentru Mondiale şi Olimpiadă

În weekend, la Piteşti a avut loc Campionatul Naţional de atletism pentru seniori, tineret şi juniori. Galaţiul a fost prezent cu o delegaţie de sportivi de la CSU Galaţi care au confirmat aşteptările şi s-au întors acasă cu tolba plină cu medalii şi performanţe remarcabile. MVP-ul lotului gălăţean a fost fără îndoială Andreea Arsine, care a devenit campioană naţională în proba de 20 km marş individual, cu un rezultat de: 1.34.53 prin care şi-a realizat totodată şi baremul care i-a adus biletele pentru Mondiale, programate în perioada 20-27 august la Beijing şi Olimpiada de la Rio de Janeiro din 2016. CSU Galaţi, în formula Andreea Arsine, Veronica Marinescu (loc V individual), Andreea Ilie (loc XI) a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la echipe. Tot la 20 km marş, echipa masculină compusă din: Marcel Necula, Florin Rânceanu, Ştefan Popa, Cristian Andrei a devenit campioană naţională la tineret şi a obţinut medalia de bronz la seniori. La individual, Marcel Necula şi-a trecut în palmares alte două medalii de bronz la tineret şi juniori I. O evoluţie foarte bună a avut şi Cristian Vorovenci, care are dublă legitimare CSU -CSSM Bacău, cu două medalii: aur, la 1500 m şi argint la 800 m. Tot cu două medalii la gât a revenit la Galaţi şi Mihaela Petrea, argint la tineret respectiv bronz la seniori, în proba de 3000 m obstacole. De-asemenea, Cristi Boboc, dublă legitimare CSU - Farul, a cucerit titlul de campion naţional de tineret la triplusalt. Pe treapta a treia a podiumului de premiere a urcat Ciprian Nedelcu (CSU - Farul) la 400 m garduri tineret. Ghinionista delegaţiei gălăţene a fost Ionela Dincă, care s-a clasat pe locul IV la 10000 de metri. Din lotul CSU Galaţi au mai făcut parte: Raisa Matei - locul V la 100 m şi locul VI la triplusalt, Alina Zaizan - locul V la 100 m, Ciprian Suhanea - locul X la 10.000 m, Ionuţ Enache - locul V la 3.000 m obstacole.