19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionii de la CSM Dunărea au revenit în fotoliul de lider

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat în weekend partidele unei noi etape. Patinoarul din Gheorgheni a găzduit dubla dintre Progym şi CSM Dunărea Galaţi. Prima partidă care a avut loc vineri seara a debutat furtunos, gazdele reuşind să deschidă scorul după doar 10 secunde. Gălăţenii nu au acuzat şocul şi au trecut în avantaj după două goluri reuşite în min.6. Progym a revenit şi a egalat, dar CSM Dunărea a terminat în avantaj prima repriză. Dunărenii au zburdat pur şi simplu în următoarele 20 de minute şi au decis soarta meciului, în ultima parte ambele echipe înscriind câte un gol. Rezultat final: Progym Gheorgheni - CSM Dunărea 3-8 (2-3, 0-4, 1-1). Echipa gălăţeană a punctat prin: Irimia (Shcherbatiuk), Hildebrand (Ryabenko), Krajci (Szocs, Hildebrand), Donika (Pal, Necula), Szocs, Hildebrand (Szocs), Krajci, Durkech (Goga). A doua zi partida a avut acelaşi deznodământ, dar a fost spectaculoasă şi cu o evoluţie a scorului captivantă. Campionii en-titre ai României şi-au respectat cartea de vizită şi au condus cu 2-0, 3-1, 5-2, 7-3. Hocheiştii din Gheorgheni au marcat de trei ori consecutiv în ultima repriză dar nu au mai putut schimba învingătoarea. Rezultat final: Progym Gheorgheni - CSM Dunărea Galaţi 7-8 (2-3, 1-4, 4-1). Pentru echipa gălăţeană au punctat: Pal (Alexandru Cristi Munteanu), Al. Cristi Munteanu (Anton Cristian Popa), Szocs (Krajci, Ryabenko), Durkech (Donika), Anton Cristian Popa (Alexandru Cristian Munteanu), Al. Cristian Munteanu (Shcherbatiuk), Hildebrand (Krajci), Pal. În ambele jocuri, poarta Dunării a fost păzită cu succes de Bogdan Alexandru Popa. După cele două victorii, CSM Dunărea a revenit în fruntea clasamentului cu 60 de puncte şi va juca pe 15 şi 16 ianuarie la Galaţi cu Steaua Rangers.