06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cine e, cine e pe primul loc? United e!

Fără îndoială cel mai interesant meci din cea de-a 5-a etapă a Ligii 1 la futsal a fost cel dintre United Galaţi şi Autobergamo Deva, medaliatele cu argint şi bronz din ediţia precedentă. Cele două echipe pretendente la titlu în acest sezon au oferit aşa cum ne aşteptam un spectacol sportiv agreabil gustat de publicul prezent în număr mare în tribuna sălii Dunărea. Gălăţenii au intrat super motivaţi pe parchet şi după doar 24 de secunde au deschis scorul prin Coco pentru ca apoi să treacă pe lângă 2-0 după ocaziile lui Laşcu şi Coco. Devenii nu au stat prea mult pe gânduri au replicat cu o bară a lui Varela şi şutul lui Biro respins în extremis de Nene. S-a jucat pe contre, Autobergamo a avut o perioadă mai bună, a egalat în min.9 prin Letra. Gălăţeanul Toniţă, portarul României a făcut minuni, Burdujel a fost eliminat în min.15 pentru un fault din postura de ultim apărător, oaspeţii au profitat imediat de superioritatea numerică şi au trecut în avantaj, marcator Letra. Antrenorul Florin Ignat a simţit momentul dificil şi a decis să se bage la joc şi a adus egalarea în ultimul minut al primei reprize, după ce la o fază precedentă Rafinha ratase o lovitură de la 10 metri.
Repriza a doua a debutat fulminat, vicecampioana României a trecut în avantaj după 62 de secunde, la o fază magistrală creată de Ignat care l-a servit pe tavă pe Coco pentru 3-2. Nene s-a remarcat la şutul lui Paulo Ferreira pentru ca în min.27 contraatacul fulgerător pe filiera braziliană purtat de Rafinha să fie finalizat de Borges. Autobergamo a scos portarul şi a forţat revenirea pe tabela de marcaj dar acest lucru s-a dovedit o armă cu două tăişuri, Coco a profitat şi a înscris în poarta goală pentru 5-2. Susţinută frenetic de un public minunat, United, care a jucat în stil de echipă mare a obţinut a cincea victorie din acest sezon şi a preluat fotoliul de lider. Rezultat final: 5-3, la pauză 2-2. Lotul folosit: Wellington Nene - Burdujel, Nuno Viera Coco, Laşcu, Crăciun, Cojoc, Rafinha, Borges, Cireş, Petică, Păduraru, Grecu. Etapa viitoare, United va juca pe 22 octombrie, de la ora 18.00 în deplasare cu FK Odorheiu Secuiesc.

Sursa foto: Sportul Ilustrat