05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CS Kodo Galaţi a câştigat din nou Cupa României

La Oradea au avut loc în perioada 25-27 septembrie două competiţii importante: finala Campionatului Naţional de Karate Tradiţional - Cupa României şi „Memorialul Pavel Vancea”. Galaţiul a fost reprezentat de sportivii de la CS Kodo şi Karate Club, care nu s-au dezminţit şi au câştigat 38 de medalii: 19 aur, 10 argint şi 9 bronz. Grosul a fost luat de cei de la CS Kodo, care au obţinut rezultatele: Seniori: Mihai-Cristian Tâmpeanu - locul IV kata individual, locul II enbu mixt, locul I enbu masculin, locul I kumite echipe; Alin Daiciu - locul I enbu masculin, locul I kumite echipe; Tineret: Anca Codreanu - locul I kata echipe, locul II enbu mixt, locul II kumite individual, locul IV kata individual; Spiru Ionescu - locul II kata echipe, locul I enbu masculin, locul I kumite echipe, locul II enbu mixt; Juniori: Alexia Găină - locul I kata echipe, locul II enbu mixt, locul III kumite individual, locul III fuku go; Maria Butunoi - locul I kata echipe, locul I enbu mixt, locul IV kata individual, locul III fuku go; Alex Butură - locul II kata echipe, locul I enbu masculin, locul I enbu mixt; Alexandru Stanciu - locul II kata echipe; Cadeţi: Bianca Moglan - locul III fuku go, locul I kata echipe, locul I kumite individual, locul IV kata individual; Bianca Marinoae - locul II fuku go, locul I kata echipe, locul I enbu mixt; Bogdan Crăescu - locul I enbu mixt; Corina Dogaru - locul I kata echipe. De-asemenea, sportivii Dragoş Homner şi Cosmin Guteş s-au clasat în primii opt.

Colegii de la Karate Club, antrenori: Nicolae Marandici, care i-a însoţit la concurs şi Iuliana Totolici, rămasă să-i încurajeze de acasă au ţinut steagul sus şi au înregistrat rezultatele: Cadeţi - Cristina Petcu: locul I la kata individual; Tineret: Andreea Bureschi - locul III la kata individual, locul III kumite individual, locul III fukugo şi Robert Istrate - locul III la kumite individual; Seniori: Roxana Stoica - locul II la kumite individual kogo şi locul III la kumite individual liber. Alexandru Picioruş s-a clasat în primii cinci.

Cu acest prilej CS Kodo (antrenori: Mihai Cristian Tâmpeanu şi Alin Daiciu) a cucerit pentru a doua oară consecutiv Cupa României la Karate Tradiţional. La finalul competiţiei de la Oradea au fost acordate din partea Ministerului Sportului şi Tineretului distincţia de antrenor emerit pentru Mihai Tâmpeanu şi Gabriela Ciubucciu Ionete.