04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a câştigat derbiul cu Zalăul şi a urcat pe locul 2, baschetbaliştii de la CSM Phoenix CSU, victorie în ultimele 5 minute

Iubitorii sportului din oraşul nostru au avut parte de un cuplaj sportiv atractiv. Balul a fost deschis de principalele favorite la câştigarea campionatului Diviziei A1 la volei masculin, CSM Arcada Galaţi şi ACS Volei Municipal Zalău. Partida a avut multe momente de tensiune atât pe teren, unde jucătorii celor două formaţii nu şi-au aruncat deloc priviri prietenoase printre ochiurile fileului cât şi în tribune unde preşedintele clubului zălăuan împreună cu soţia au folosit semne obscene care să incite, dar publicul gălăţean a replicat prin susţinerea cu multă căldură a favoriţilor. Oaspeţii au început bine, au condus cu 3-0 şi 4-1, ai noştri au ripostat şi au trecut în avantaj, 15-12 şi 17-14, dar Zalăul nu a renunţat, a trecut în avantaj şi şi-a adjudecat primul set. Cu un moral bun, zălăuanii au condus şi în setul 2: 1-3, 3-6, 12-16, 16-19, 20-21. Încurajaţi ferenetic de public, băieţii lui Sergiu Stancu în frunte cu căpitanul Raic au luptat exemplar, şi-au blocat adversarii, iar atacul lui Borovnjak a egalat situaţia la seturi. Nota de echilibru a continuat, s-a făcut multă risipă de energie în ambele tabere, dar echipa gălăţeană a fost mai lucidă în momentele cheie şi a reuşit o victorie de trei puncte foarte importantă. Rezultat final: CSM Arcada - ACS VM Zalău 3-1 (-23, 23, 23, 21). Echipa gălăţeană a început cu formula: Perez, Sanderson 1 p, Cuciureanu 5 p, Raici 28 p, Borovnjak 8 p, Bissette 5 p- Cabrera, libero. Au mai intrat: Carrasco 1 p, Terzic 12 p, Mihalj 10 p, Kullo 2 p, Cristudor. Într-o altă partidă din play-off, SCM U Craiova - Steaua 3-0. Podiumul se prezintă astfel: 1. SCM U Craiova 55 puncte, 2. CSM Arcada 53 p, 3. ACS VM Zalău 50 p. Etapa viitoare, pe 6 aprilie, este programat în Bănie derbiul SCM U Craiova - CSM Arcada.

Partida vedetă a cuplajului a adus faţă în faţă CSM Phoenix CSU şi ABC Athletic Constanţa, în cea de-a 8-a rundă a Grupei Galbene din Liga Naţională de baschet masculin. Consideraţi favoriţi, baschetbaliştii pregătiţi de Dragan Radovici şi Bogdan Bălănică au intrat relaxaţi pe teren, constănţenii au profitat şi au condus trei sferturi de meci. Până la urmă, lucrurile au intrat pe făgaşul normal, echipa gălăţeană a avut 10 minute în care şi-a demonstrat valoarea şi au obţinut o victorie scontată. Rezultat final: 81-74 (16-21, 18-26, 22-12, 25-15). Pentru CSM Phoenix CSU Galaţi au jucat: Miller 2 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Stan (2 p, 0, 0, 0); Dorris Jr. (20 p, 6, 7, 3); Dukici (8 p, 2, 0, 0); Corpodean (9 p, 8, 0, 0); Perovici (12 p, 6, 1, 0); Dzeletovici (22 p, 5, 0, 1); Voinescu (0 p, 0, 2, 1); Djordevici (6 p, 1, 3, 0); Vlad (0 p, 1, 0, 1). Echipa noastră se menţine pe locul 4 şi va juca în ultima etapă a Grupei Galbene în deplasare cu CSO Voluntari.

Sâmbăta sportivă gălăţeană a fost deschisă la orele prânzului de duelul voleibalistic feminin CSU Belor - U NTT Data Cluj. Echipa pregătită de Ileana Berdilă şi-a dorit cu ardoare să încheie sezonul cu o victorie de orgoliu în faţa propriilor suporteri şi să-i răsplătească astfel pentru ataşamentul lor. Partida a fost pe muchie de cuţit, clujencele şi-au adjudecat primul set, gălăţencele au revenit spectaculos, le-au câştigat pe următoarele două, dar finalul le-a aparţinut oaspetelor care s-au impus în cele din urmă în tie-break. Rezultat final: 2-3 (-23, 19, 21, -21, -11). Formula de start a fost: Elitsa Barakova 11 puncte, Edina Selimovic 11 p, Elizaveta Suslova 7 p, Anamaria Berdilă 13 p, Sydney Wilson 10 p, Ramona Postea 8 p - Violeta Stan, libero. Au mai intrat: Adriana Dudnic 4 p, Corina Vasilie, Aria Andrievskaia 10 p , Emilja Popjordanovska.

Sursa foto: Sportul Ilustrat