19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a câştigat, Galatasaray s-a calificat în sferturile CEV Cup

Dezamăgire uriaşă miercuri seara la finalul partidei dintre CSM Arcada Galaţi - Galatasaray HDI Istanbul, returul din optimile de finală ale CEV Cup. Sala a fost arhiplină, circa 1.600 de spectatori au creat o atmosferă fantastică, iar echipa gălăţeană antrenată de Sergiu Stancu şi Răzvan Tănăsescu a început în viteza a 5-a şi după 40 de minute a reuşit să-şi adjudece clar primele două seturi. Din păcate, 2-0 s-a dovedit a fi un scor periculos şi la volei nu doar la fotbal. Turcii au reintrat în meci după ce şi-au adjudecat cel de-al 3-lea set. Soarta calificării s-a decis în setul 4, unul dramatic, în care Galatasaray a avut un avantaj de trei puncte: 10-13, 15-18, 17-20, gălăţenii s-au agăţat, au revenit, dar oaspeţii şi-au dovedit maturitatea, au câştigat setul la limită, asigurându-şi biletul pentru sferturile de final. Campioana României a reuşit să câştige tie-break-ul şi să-şi răsplătească măcar suporterii cu o victorie de palmares. „Am fost aproape să ducem meciul în setul de aur. Băieţii au luptat formidabil, dar greşelile din setul 4 au înclinat balanţa în favoarea Galatei. Amărăciunea este foarte mare, dar trebuie să îndeplinim cele două obiective majore, câştigarea campionatului şi a Cupei”, a declarat la finalul partidei antrenorul principal Sergiu Stancu. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - Galatasaray HDI Istanbul 3-2 (17, 15, -18, -23, 8). Echipa gălăţeană a folosit formula: Bissette 9 puncte, Hernan 1 p, Kollo 5 p, Georgiev 7 p, Klapwijk 27 p, care a fost desemnat din nou MVP, Bala 8 p - Cabrera, libero. Au mai intrat pe parcurs: Carrasco, Talpă, Matei, Terzic, Cuciureanu.

Al 3-lea cuplaj consecutiv

Divizia A1 la volei feminin a programat miercuri meciurile unei etape intermediare. CSU Belor a cedat la Bucureşti în faţa lui Dinamo, ocupanta locului 2 în clasament, scor final: 0-3 (-18, -14, -14). Antrenorul Bogdan Paul a început cu formula: Anamaria Berdilă 3 p, Roxana Iancu 3 p, Ivana Radonjic 15 p, Daniela Lupescu 3 p, Talita Jose do Nascimento 1 p, Ana Marisa Radu 1 p - Andreea Ispas, libero. Au mai jucat: Sorina Miclăuş 5 p, Maria Corral Bouza, Borislava Saykova 3 p, Adina Roşca 1 p. Echipa gălăţeană se menţine pe locul 6 cu 26 de puncte. Sala Polivalentă Dunărea va găzdui sâmbătă, 15 februarie, cel de-al 3-lea cuplaj consecutiv din acest an. Programul este următorul: CSM Arcada - Unirea Dej, de la ora 17.00, şi CSU Belor - Ştiinţa Bacău, de la ora 19.00.

Sursa foto: Sportul Ilustrat