23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a învins entuziasmant campioana Serbiei

Atmosferă de vis miercuri seara la sala Polivalentă Dunărea, luată cu asalt de circa 1.400 de gălăţeni care au venit să-şi susţină echipa favorită, CSM Arcada Galaţi la debutul în turul 2 preliminar din CEV Champions League, crema competiţiilor la nivel de echipe de club în voleiul din Europa, contra celor de la Vojvodina NS Seme Novi Sad. Campioana României antrenată de Sergiu Stancu a jucat entuziasmant după ce a depăşit momentele dificile din primul set şi a obţinut o victorie clară în minim de seturi în faţa campioanei Serbiei. „Este o victorie importantă pentru noi, bineînţeles, în special că am obţinut-o la primul meci în această prestigioasă competiţie. După momentul dificil din primul set, sunt bucuros că am revenit şi am dominat adversarul. Este primul pas, ne aşteaptă un meci dificil săptămâna viitoare la Novi Sad, ne vom lupta să facem şi cel de-al doilea pas şi să obţinem calificarea. Publicul gălăţean, căruia vreau să-i mulţumesc cu acest prilej, a fost din nou la înălţime şi merită să mai asiste la meciuri de nivelul acesta”, a declarat la finalul partidei antrenorul principal de la CSM Arcada, Sergiu Stancu. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - Vojvodina Novi Sad 3-0 (23, 17, 21). Echipa gălăţeană a folosit formula: Terzic 4 puncte, Bissette 12 p, Klapwijk 20 p, olandezul a fost desemnat MVP-ul meciului, Bala 7 p, Georgiev 2 p, Hernan 3 p - Cabrera, libero. Au mai jucat: Kollo 7 p, Carrasco şi Cuciureanu. Returul este programat pe 13 noiembrie la Novi Sad. CSM Arcada are nevoie de victorie la orice scor sau o înfrângere la limită, 2-3 pentru a merge mai departe. Dacă Vojvodina învinge cu 3-0 sau 3-1, se va juca setul de aur până la 15. Programul este infernal pentru echipa gălăţeană care sâmbătă va juca în Divizia A1 la Bucureşti, derbiul cu Dinamo, de la ora 13.30, partida fiind transmisă de TVR.

Sursa foto: Sportul Ilustrat