17 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a pierdut returul din Belgia şi părăseşte CEV Cup

Traseul european pentru singura reprezentantă a Galaţiului s-a încheiat. CSM Arcada a disputat miercuri seara pe tărâm belgian manşa retur cu Lindemans Aalst din 16-imile CEV Cup. La fel cum s-a întâmplat şi în urmă cu o săptămână în turul de la Galaţi, când echipa din Belgia s-a impus în tie-break după ce voleibaliştii gălăţeni au condus cu 1-0 şi 2-1, partida a fost echilibrată. Lindemans şi-a adjudecat primul set după o luptă aprigă ce a durat 29 de minute. Momentul psihologic s-a consumat în actul al doilea când băieţii antrenaţi de Nicu Harabagiu şi Liviu Cristudor, au avut minge de 1-1 la seturi. Gazdele au profitat şi au făcut 2-0 şi pasul spre 8-imi. Echipa gălăţeană a reuşit setul de onoare şi părăseşte cupele europene, rămânând să se concentreze pe campionatul Diviziei A1 şi Cupa României. Rezultat final: Lindemans Aalst - CSM Arcada 3-1 (21, 26, -22, 21). Pentru echipa gălăţeană formula de start a fost: Sanderson 13 puncte, Bissette 14 p, Raic 15 p, Bojic 7 p, Cubrilo 14 p, Perez - Cabrera, libero. Au mai intrat: Terzic 3 p, Carrasco, Kullo, Cuciureanu. „Suntem o echipă nouă şi avem nevoie de mai multe asemenea meciuri cu adversari puternici ca să creştem. Sunt foarte mulţumit că am jucat acest meci”, a declarat la final căpitanul de la CSM Arcada, Ivan Raic. Echipa gălăţeană va juca următorul meci pe 12 decembrie, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 17.00, cu CSM Bucureşti.

Sursa foto: cev.lu