27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a relansat lupta pentru titlu

Divizia A1 la volei masculin a programat miercuri partidele din penultima etapă a sezonului regulat. Capul de afiş l-a constituit duelul de la Dobroieşti dintre CSM Bucureşti, echipă antrenată de gălăţeanul Marian Apostu şi CSM Arcada Galaţi. Soarta meciului s-a decis în primul set, unul viu disputat, în care cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj. Momentul psihologic s-a consumat pe final, bucureştenii au condus cu 24-22, dar băieţii pregătiţi de Sergiu Stancu şi-au păstrat luciditate, au blocat ermetic de trei ori la rând prin Cuciureanu, Sanderson şi Kullo şi au câştigat în prelungiri. Cu acest avantaj moral, echipa gălăţeană a făcut legea în continuare pe teren în ciuda unei replici bune din partea gazdelor şi au reuşit a 11-a victorie consecutivă din acest an. Rezultat final: CSM Bucureşti - CSM Arcada Galaţi 0-3 (-24, -22, -23). Pentru echipa noastră formula de start a fost: Cuciureanu 5 puncte, Kullo 13 p, Borovnjak 12 p, Bissette 9 p, Perez 1 p, Sanderson 15 p - Cabrera, libero. Au mai intrat: Carrasco, Terzic şi Mihalj. Într-o altă partidă, Steaua Bucureşti - ACS Volei Municipal Zalău 3-1. Podiumul Diviziei A1 se prezintă astfel: 1. ACS VM Zalău 47 puncte - 19 meciuri, 2. SCM U Craiova 43 puncte, 3. CSM Arcada 43 p, ambele cu 18 meciuri disputate. În ultima etapă din prima fază a campionatului, CSM Arcada va întâlni în sala Polivalentă Dunărea, pe 16 martie, de la ora 17.00 pe Dinamo, iar în cazul unei noi victorii s-ar apropia la un singur punct de zălăuani, care vor avea etapă liberă.