07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada Galaţi a învins clar Zalăul şi şi-a confirmat locul în careul de aşi

Din nou atmosferă de sărbătoare luni seara la sala Polivalentă Dunărea. Aşa cum a făcut-o de fiecare dată la momentele importante din sportul gălăţean, publicul a răspuns prezent la partida decisivă din sferturile de finală ale Diviziei A1 la volei masculin dintre CSM Arcada Galaţi şi SCM Zalău. Campionii României din ultimele patru sezoane au jucat cu motoarele turate de la început şi şi-au adjudecat primul set cu un neverosimil 25-9. Momentul psihologic a fost în cel de-al doilea set, în care zălăuanii, care au abuzat cu solicitările de challenge pe toată durata jocului, fără să aibă dreptate, au dat impresia că pot reveni, de altfel s-au aflat în avantaj: 6-4, 9-6, 11-7, 14-9, 16-12, 17-16, dar căpitanul Marian Bala a sunat adunarea şi forcingul de final de set gălăţean le-a adus setul. CSM Arcada a controlat situaţia şi în cel de-al treilea set şi a obţinut o victorie meritată.
Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - SCM Zalău 3-0 (9, 21, 18). Antrenorul Sergiu Stancu a început cu formula: Talpă 9 puncte, Malescha 16 p, Madsen 16 p, Magdaş 4 p, Vilimanovic 2 p, Bala 9 p - Cristudor, libero. Au mai jucat: Lescov, Butnaru 3 p, Raţă 1 p. Cu 2-1 la general, CSM Arcada Galaţi se califică în semifinale, unde va întâlni pe Dinamo Bucureşti. Se va juca după sistemul cel mai bun din trei meciuri. Primul duel se va disputa sâmbătă, 8 aprilie, la Bucureşti. În cealaltă semifinală se vor întâlni Steaua Bucureşti şi SCM U Craiova, primul meci programat pe 9 aprilie, în Capitală. *sursa foto: Sportul Ilustrat