05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada va juca cu titlul 5 pe masă la Galaţi

Finala Campionatului Naţional de volei Divizia A1 masculin a început sub cele mai bune auspicii pentru reprezentanta Galaţiului. Cvadrupla campioană naţională, CSM Arcada Galaţi a jucat duminică în sala Mihai Viteazul din Capitală cu Steaua Bucureşti, formaţie ce a încheiat pe primul loc sezonul regulat. Steliştii aveau şi ascedentul moral că au reuşit să câştige cele trei dueluri directe din acest sezon. Antrenorul Sergiu Stancu şi-a dovedit încă o dată măiestria, a pregătit foarte bine acest prim joc, Bala, Raţă, Lescov & Co. au reuşit cel mai bun meci din acest sezon şi au obţinut o victorie de senzaţie în minim de seturi. Primele două seturi au fost viu disputate şi au fost adjudecate de echipa noastră în prelungiri după ce şi Steaua a irosit trei oportunităţi. În setul trei s-a mers cap la cap până la 15 după care echipa gălăţeană a jucat perfect şi a încheiat rapid socotelile.
Rezultat final: Steaua Bucureşti - CSM Arcada 0-3 (-27, -25, -18). Echipa gălăţeană a folosit formula: Bala 16 puncte, Talpă 7 p, Malescha 7 p, Madsen 8 p, Butnaru 6 p, Lescov - Kantor, libero. Au mai intrat: Magdaş, Raţă 9 p. CSM Arcada conduce cu 1-0 la general.
Partida revanşă dintre Steaua şi CSM Arcada programată luni la Bucureşti a avut acelaşi deznodământ ca şi cea din ziua precedentă. Formaţia gălăţeană condusă magistral de pe bancă de antrenorul Sergiu Stancu şi din teren de extraordinarul Raţă, MVP-ul partidei cu numai puţin de 23 de puncte realizate, a muncit cu folos şi de 1 mai şi rezultatul nu a întârziat să apară. Campioana en-titre a dominat clar primele două seturi. Antrenorul Stelei a făcut schimbări în sextetul de bază şi gazdele au revenit, reuşind să-şi adjudece setul trei. Partida a căpătat accente dramatice, steliştii au condus la începutul setului patru: 7-5, 9-6, 12-9 şi 14-12, dar echipa gălăţeană nu s-a clătinat, a dovedit tărie de caracter, a revenit la conducere şi a încheiat disputa în stil de mare campioană. „Două meciuri bune. Am reuşit să câştigăm pe un teren unde se câştigă greu. Cred că Steaua nu pierduse nici un meci acasă sezonul ăsta. Azi ne bucuram de victorie, iar de mâine vom pregăti următorul meci de la Galaţi”, a concluzionat antrenorul echipei gălăţene, Sergiu Stancu.
Rezultat final: Steaua Bucureşti - CSM Arcada Galaţi 1-3 (-19, -15, 17, -22). Echipa gălăţeană a început cu formula: Bala 8 puncte, Talpă 6 p, Malescha 5 p, Madsen 15 p, Butnaru 8 p, Lescov 2 p - Kantor, libero. Au mai intrat: Smits 3 p, Raţă 23 p, Mihălescu, Cristudor - libero. CSM Arcada conduce cu 2-0 la general şi mai are nevoie de o victorie ca să-şi adjudece cel de-al cincilea titlu consecutiv de campioană naţională. Finala se mută la Galaţi, meciul 3 este programat vineri, 5 mai, la sala Polivalentă Dunărea, de la ora 17.00, iar dacă va mai fi cazul, meciul 4 va avea loc sâmbătă, de la ora 17.30, în aceeaşi locaţie. *sursa foto: Sportul Ilustrat