29 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Galaţi a pierdut ambele meciuri de la Miercurea Ciuc

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat în weekend dubla Sport Club Miercurea Ciuc - CSM Galaţi. Ciucanii s-au impus în prima partidă programată sâmbătă cu 6-3 (3-2, 2-1, 1-0). Prima repriză a fost spectaculoasă, Sport Club a deschis scorul şi a condus cu 3-1, dar de fiecare dată echipa gălăţeană a revenit şi s-a apropiat la un singur gol. Şi repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, gazdele reuşind să aibă două goluri avantaj. Pe final, CSM Galaţi a scos portarul pentru a încerca egalarea, ciucanii au profitat şi i-au taxat cu încă un gol. Pentru CSM Galaţi au înscris: Skachkov, care a fost sancţionat cu pedeapsă de meci în ultima repriză, Zabludovsky ajutat de Polinin şi Skachkov şi Polinin din pasa lui Zabludovsky.
Patinoarul Vakar Lajos din Miercurea Ciuc a găzduit duminică partida revanşă dintre Sport Club din localitate şi CSM Galaţi. Ciucanii au avut din nou o evoluţie bună, au reuşit să câştige din nou, scor final: 4-1 (1-0, 3-1, 0-0). Unicul gol al formaţiei antrenate de Vadim Shakraichuk şi Cornel Chiriţă a fost reuşit de Paior în repriza a doua la scorul de 0-3. Pe final de meci a intervenit şi o stare de nervozitate care a făcut ca Polinin să fie sancţionat cu pedeapsă de meci. Lotul de jucători trecut pe foaia oficială: Onodi Otto, Szopos Magor - portari; Otto Biro, Mikhail Rybalko - Evgeni Yemilianenko, Albert Polinin - Cătălin Berdilă, Ciprian Ţapu - Hildebrand Szabolcs, Nagy Istvan - fundaşi; Matyas Biro, Aleksander Neznamov, Sergei Paior - Denis Zabludovsky, Konstantin Makarov, Evgeni Skachkov - Otto Szopos, Mircea Constantin, Adrian Irimia - Yevgeni Lymansky, Anton Butochnov, Vitalii Kyrychenko - atacanţi. CSM Galaţi se întoarce cu mâna goală din Harghita. Situaţia din zona play-off-ului Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă se prezintă astfel: 1. Corona Braşov 52 puncte - 20 jocuri, 2. CSM Galaţi 48 p - 20 j, 3. ACSH Gheorgheni 47 p - 24 j, 4. Sport Club Miercurea Ciuc 42 p - 19 j.