CSM Galaţi a pierdut în prelungiri în faţa ciucanilor

Pentru prima dată în istoria clubului CSM Galaţi, partida de marţi seara cu campioana SC Miercurea Ciuc a fost sold-out. Circa 1.000 de spectatori au venit la Patinoarul Dunărea să-şi susţină favoriţii în cel mai greu examen de pe teren propriu din acest sezon. Cele două echipe nu au rămas datoare şi au oferit un spectacol hocheistic atractiv cu toate ingredientele. Ciucanii au deschis scorul din primul minut, au avut iniţiativa cu 2-0, 4-2, 5-4 şi 6-5. Spre lauda lor, gălăţenii au luptat, s-au mobilizat şi au revenit de fiecare dată reuşind să ducă meciul în prelungiri după reuşita lui Kiricenko ajutat de Neznamov, cu 15 secunde înainte de încheierea timpului regulamentar cu menţiunea că echipa noastră a scos portarul în ultimele 50 de secunde pentru a ataca în superioritate numerică. SC Miercurea Ciuc a avut şi şansa de partea sa reuşind să marcheze golul victoriei în over time. Rezultat final: CSM Galaţi - SC Miercurea Ciuc 6-7 o.t. (2-3, 2-2, 2-1, 0-1). Au marcat pentru echipa noastră: Kiricenko 3 goluri, Hildebrand, Zabludovscky şi Baskov. Antrenorii Vadim Shakraichuk şi Cornel Chiriţă au înscris pe foaia oficială lotul: Alexandru Popa, Beres Szilard (rezervă) - portari; Denys Petrukhno, Evgheny Yemelyanenko, Albert Zagidulin, Denis Zabludovscky, Alexandr Neznamov; Mikhail Rybalko, Hildebrand Szabolcs, Alexei Baskov, Igor Fefelov, Vitayi Kirichenko; Cătălin Berdilă, Ciprian Ţapu, Anton Butochnov, Adrian Irimia, Marius Mărcuş; Pal Zsombor. Podiumul Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă se prezintă astfel: 1. SC Miercurea Ciuc 76 puncte - 31 jocuri, 2. ASC Corona Braşov 74 p - 29 j, 3. CSM Galaţi 69 p - 26 j. Partida revanşă a avut loc miercuri seara după închiderea ediţiei.

Vitaly Kirichenko - jucător CSM Galaţi: „A fost bine că am avut suporterii alături, a fost un meci bun făcut de ambele echipe, un meci greu. S-au marcat multe goluri, dar în prelungiri nu am avut noroc, am ratat o ocazie foarte mare înainte ca ei să marcheze. În opinia mea, CSM Galaţi este o echipă bună, încercăm să luptăm din primul până în ultimul minut. Miercuri va fi o nouă zi, un nou meci, vom încerca să dăm totul pe teren”.

Cătălin Berdilă - jucător CSM Galaţi: „A fost un meci greu, cu răsturnări de situaţie. Ne pare rău că am pierdut în faţa fanilor, dar sperăm să ne revanşăm în meciul de miercuri. Deocamdată ne gândim să luăm totul pas cu pas, meci cu meci, şi vom vedea când va începe play-off-ul la ce nivel vom fi”.

Sursa foto: Sportul Ilustrat