26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Galaţi va juca cu titlul LNH pe masă

Joi seara a avut loc cel de-al 3-lea episod al semifinalei Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă dintre ACSH Gheorgheni şi CSM Galaţi. Dublă dubla victorie obţinută la începutul săptămânii la Galaţi, echipa antrenată de Vadim Şacraichuk şi Cornel Chiriţă a intrat foarte motivată şi decisă să încheie socotelile ceea ce s-a şi întâmplat. Gălăţenii au controlat partida încă de la început, au marcat de două ori în prima repriză: Rybalko - Zabludovscky, Fefelov şi Zabludovscky - Baskov, Fefelov, apoi a ieşit la rampă Neznamov, cu un gol în superioritate în cea de-a doua parte şi o dublă la începutul ultimei treimi, Butuchnov şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor pentru un incredibil 6-0. Gazdele au avut o tresărire de orgoliu concretizată cu trei goluri în ultimele 11 minute, dar nu au putut să pericliteze victoria celor de la CSM Galaţi, care se califică după 3-0 la general în finala LNH. Rezultat final din meciul 3: 3-6 (0-2, 0-1, 3-3). În cealaltă semifinală, ASC Corona Braşov conduce cu 2-1 pe Sport Club Miercurea Ciuc. Meciul 4 se dispută vineri la Ciuc. Dacă ciucanii înving, meciul decisiv va avea loc pe 14 aprilie la Braşov. În cazul unei victorii a „lupilor” braşoveni, finala CSM Galaţi - Corona va debuta pe 15-16 aprilie la Patinoarul Dunărea. În cazul în care semifinala va ajunge la meciul 5, finala va începe pe 19 aprilie tot la Galaţi.

Sursa foto: Sportul Ilustrat