23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Phoenix CSU primeşte vizita vicecampioanei Steaua în weekend

CSM Phoenix CSU Galaţi şi-a îndeplinit obiectivul. Echipa pregătită de Dragan Radovic şi Bogdan Bălănică a învins şi ACS Târgu Jiu în ultima etapă a Grupei C şi a reuşit să se califice în faza a doua a competiţiei, în care va lupta pentru play-off. Baschetbalişii de la CSM Phoenix CSU au învins sâmbătă seara cu 81-71 şi au ajuns astfel la a 17-a victorie consecutivă în grupă. Meciul cu ACS Târgu Jiu a fost destul de echilibrat în prima parte. După un prim sfert cu un joc consistent, gălăţenii le-au permis oaspeţilor să revină până la pauza mare. Avantajul de 7 puncte a fost dus la peste 20 de puncte în prima parte a reprizei secunde, scor: 58-36 în min.26. Echipa gălăţeană a jucat cel mai bine în sfertul al treilea, când şi-a construit un avantaj greu de întors. Chiar dacă oaspeţii au mai recuperat din diferenţă până la final, cu americanul Allen, principalul marcator din Ligă, victoria gălăţenilor a fost clară. Rezultat final: CSM Phoenix CSU - ACS Tg. Jiu 81-71(24-16, 19-20, 20-11, 18-24). Lotul folosit: Miller (15 puncte, 8 recuperări, 8 pase decisive, 2 intercepţii), Voinescu (4 p, 2, 2, 2), Dukic (13 p, 0, 1, 3), Corpodean (13 p, 14, 1, 2), Perovic (23 p, 10, 2, 1), Djordevic (7 p, 5, 4, 1), Stan (3 p, 4, 1, 0), Vlad (3 p, 1, 1, 0), Grecu.

Vlad Corpodean - jucător CSM Phoenix CSU Galaţi: „A fost, sincer, puţin mai greu decât mă aşteptam. Am început mai greu, nu ştiu, poate şi miza partidei şi-a spus puţin cuvântul. Dar din fericire cred că am făcut un sfert trei foarte bun. Cam aşa ar trebui să jucăm noi tot timpul de fapt. Şi practic am rezolvat partida atunci, după aceea ne-am mulţumit să menţinem un ecart liniştitor până la sfârşit”.
Dragan Radovic - antrenor CSM Phoenix CSU Galaţi: „Am terminat cu un joc excelent. Vreau să-mi felicit jucătorii şi clubul. Am terminat prima parte cum ne-am propus, partea a doua va fi probabil mai dificilă, dar eu cred în această echipă şi vom vedea ce va fi. În seara asta sărbătătorim, dar de mâine începem să ne gândim la următoarea rundă”.
Florin Atanasiu - preşedinte secţia baschet CSM Galaţi: „E o seară specială pentru mine după cele 17 victorii consecutive. Ne-am îndeplinit obiectivul, acum va fi foarte dificil în următoarea fază, dar sper să putem face faţă”.
Meciurile din Grupa Galbenă a Ligii Naţionale, în care se vor stabili ocupantele locurilor 7-12, încep în weekend. CSM Phoenix CSU Galaţi întâlneşte cel mai dificil adversar în chiar prima etapă. La Galaţi vine vicecampiona en-titre, Steaua Bucureşti, echipă care a terminat pe locul 7 grupa de elită a Ligii Naţionale. Primele două echipe din Grupa Galbenă se vor califica în play-off, în faza sferturilor de finală.