28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Belor s-a întors cu cinci puncte de la Piteşti

Divizia A1 la volei feminin a programat în weekend partidele turneului 7, primul din retur. CSU Belor a jucat sâmbătă în sala Polivalentă din Trivale cu Rapid Bucureşti. Gălăţencele au început slab, giuleştencele au profitat şi au câştigat clar primul set. Uşor, uşor şi-au intrat în mână Anamaria Berdilă şi Boryslava Saykova, echipa gălăţeană a trecut în avantaj şi a egalat situaţia la seturi. Echipa antrenată de Bogdan Paul a căzut din nou în setul 3, dar şi-a revenit în setul 4 şi scorul a devenit 2-2. CSU Belor, de la care s-au mai remarcat Andrea Lakovici şi Lara Vukasovici, s-a dezlănţuit în tie-break şi a obţinut o victorie muncită. Rezultat final: Rapid Bucureşti - CSU BELOR 2-3 (15, -22, 14, -21, -12). Echipa noastră a folosit formula: Boryslava Saykova 18 puncte, Lara Vukasovici 14 p, Sorina Miclăuş 10 p, Andrea Lakovici 12 p, Mirela Shahpazova 3 p, Anamaria Berdilă 19 p - Nikolina Bozicevici, libero. Au mai intrat: Elena Becheva, Andreea Tămaş şi Violeta Stan, libero.
Duminică, CSU Belor a întâlnit în sala Trivale din Piteşti formaţia FC Argeş Piteşti. Fetele antrenate de Bogdan Paul au jucat aproape perfect şi au obţinut o victorie scurtă. Cel mai interesant a fost setul trei când piteştencele s-au agăţat şi au condus cu 11-7, 22-20 şi chiar 23-21, dar Lara, Borislava şi Elena au avut ultimul cuvânt şi au închis partida. Rezultat final: FC Argeş Piteşti - CSU Belor 0-3 (-14, -19, -23). Formula folosită: Lakovici 12 puncte, Shahpazova 2 p, Berdilă 8 p, Saykova 7 p, Vukasovici 18 p, Miclăuş 7 p - Bozicevici, libero. Au mai jucat: Tămaş, Becheva  2 p şi Stan, libero. Nu au evoluat: Adina Roşca şi Talita Jose do Nascimento, accidentată. „Sunt mulţumit că am reuşit să câştigăm ambele meciuri de la Piteşti. Aveam nevoie de aceste rezultate, presiunea a fost mare, fetele au resimţit-o în primele trei seturi după care s-au descătuşat, am practicat un joc modern, aşa cum îmi doresc să reuşim de fiecare dată. Am revenit pe drumul cel bun, ne vom pregăti să mai obţinem şi alte victorii”, ne-a declarat antrenorul Bogdan Paul. CSU Belor a urcat pe locul 6 cu 19 puncte. Următorul turneu este programat în perioada 5-7 februarie la Lugoj unde echipa noastră va întâlni pe CSM Lugoj şi CSM Târgovişte.