02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dansatorii de la CSM Galaţi au participat la Naţionale

La Braşov s-a desfăşurat în weekend Campionatul Naţional de Dans Sportiv pe clase, care a adunat la start 500 de perechi din întreaga ţară. CSM Galaţi a fost reprezentat de patru perechi care au avut evoluţii meritorii. La clasa B tineret, perechea Tudor Bratu - Alma Stoinoiu s-a calificat în finală, unde a ocupat locul 7. Alma şi Tudor au reuşit să se califice în semifinale la clasa B latino tineret. Alin Tudose şi Maria Gâscă au ocupat locul 9 la clasa B latino adulţi şi locul 4 la clasa C standard adulţi. Antonio Molnár şi Alesia Vârtosu s-au calificat în semifinale la clasa D standard tineret şi apoi au obţinut locul 9 la clasa D latino tineret. Sebastian Psicu (CSM Galaţi) şi Daria Hâncu (Generaţia 9) au obţinut locul 6 în finala clasei E tineret standard, iar la clasa E tineret standard s-au clasat pe locul 8. „A fost un weekend greu şi plin de emoţii pentru echipa de dansatori de la CSM Galaţi. A fost o competiţie cu un grad de dificultate ridicat, care i-a ambiţionat şi i-a motivat pe sportivii noştri. Cred că aceştia se află într-un progres evident”, a declarat antrenorul dansatorilor de la CSM Galaţi, Adriana Iftime.