02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Derbi gălăţean CS Universitatea Dunărea de Jos - Sporting pentru Cupă, Oţelul joacă la Sarichioi

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, marţi după-amiază, programul jocurilor din faza a doua a Cupei României ce se vor desfăşura pe 14 şi 15 august, de la ora 17.30. Sorţii au decis să asistăm la derbiul judeţean gălăţean dintre CS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi, care a eliminat surprinzător în prima fază pe Sportul Chişcani, echipă ce activează în Liga a 3-a şi Sporting Lieşti. Partida va avea loc pe stadionul Dunărea. Cealaltă echipă gălăţeană prezentă în această fază a competiţiei, Oţelul, va juca în deplasare cu Pescăruşul Sarichioi jr., o echipă care evoluează în Liga a 4-a din Tulcea. Până atunci însă, oţelarii au susţinut miercuri dimineaţa un amical pe teren propriu în compania colegei de eşalon Sportul Chişcani. Antrenorii Stelian Bordieanu, Tudorel Pelin şi Iulian Olteanu au început cu formula: Udeanu - Al.David, Puţanu, Ghiocel, Balint - Stoian, Moglan, Chiriac, Al.Stan - Antohi, Cîrjan. Prima repriză s-a terminat cu scorul de 1-1, Cîrjan a deschis scorul în min.30 dar după 10 minute brăilenii au restabilit egalitatea. La reluare, nou inttratul Marius Matei a transformat un penalti pentru 2-1 care a rămas şi scorul final.