06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Donarisul a câştigat derbiul gălăţean şi a făcut un pas important spre semifinale
Campionatul Naţional de volei rezervat cadetelor a programat duminică partidele ultimei etape din tur. Sala de sport de la Grupul Şcolar Gheorghe Asachi a găzduit derbiul gălăţean CSS - ACSV Donaris 2010. Un meci interesant, care a stârnit orgolii şi ambiţii, cu faze spectaculoase dar şi greşeli. În primul set, deşi avantajul a alternat, cele două echipe au mers cap la cap până la punctul 12. Donaristele, pe serviciul Andreei Gheorghi, după o minge salvată spectaculos de Alexandra Mihailopol şi cu un atac finalizat de Gabriela Drăgan, au preluat iniţiativa şi şi-au adjudecat clar primul set. Actul al doilea a început practic de la 2-9, moment în care fetele pregătite de Neluţa Apostu, s-au scuturat de inhibiţii, Mădălina Alexandrescu a reuşit doi aşi în momente cheie, colega sa Ştefania Mocanu a rezolvat totul în atac şi CSS-ul a egalat situaţia. Partida a continuat în aceeaşi notă, cu gazdele conducând la început de set: 11-6 şi 14-8 (set III) respectiv 11-8 (set IV) dar experienţa superioară şi omogenitatea fetelor de la Donaris s-a dovedit decisivă în stabilirea învingătoarei. Una peste alta, ambele echipe s-au străduit cum au putut şi au reuşit să ofere un spectacol sportiv plăcut ochiului. Rezultat final: CSS - Donaris 1-3 (-16, 22, -20, -20). Formaţii: CSS (antrenor Neluţa Apostu): Mădălina Alexandrescu, Ştefania Mocanu, Teodora Nazare, Paula Anghele, Simona Sofrone, Ana Maria Creţu (Bianca Baranga), Violeta Stan -libero; Donaris (antrenori Nelu Ivanov şi Irina Deju): Corina Vasilie, Gabriela Drăgan, Lorena Roşu, Alexandra Mihailopol, Andra Voica, Andreea Gheorghi, Andreea Guţu -libero. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Donaris, locul II cu 12 puncte respectiv CSS, locul III cu 9 puncte. Prima etapă din retur, pe 16 decembrie, echipele gălăţene vor juca astfel: Donaris - CSS Tulcea şi LPS Brăila - CSS Galaţi.