29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dorinel Munteanu este convins că Oţelul se va descătuşa după prima victorie

Cu o evoluţie bună în prima jumătate de oră după care s-a „stins”, Oţelul se poate spune că şi-a atins obiectivul şi a plecat cu un punct în traistă de la Botoşani. A fost a cincea remiză pentru trupa lui Dorinel Munteanu în cele şase etape scurse din Superligă, singura înfrângere fiind înregistrată pe teren propriu în faţa celor de la FCSB, scor final: 0-2. „Înaintea acestui meci ne-am propus punct sau puncte. Am obţinut doar un punct. Eu cred că meritam trei. Atât în prima repriză, am dominat jocul şi am avut ocazii cât şi în a doua repriză ne-am creat ocazii de a marca. Şi adversarul ne-a pus sub presiune, dar fără a-şi crea mari ocazii. Eu consider că am avut un penalti la Cisotti, dar VAR-ul nu l-a validat. Am fost în tensiune foarte mare şi la celelalte ocazii sau vizionări ale VAR-ului la echipa adversă. Trebuie să fiu mulţumit cu acest meci egal. Sunt convins că aceste remize ne vor ajuta, când va veni prima victorie jucătorii vor prinde şi mai mare încredere şi vom fi mai inspiraţi la finalizare, dacă pot să spun aşa. Marcând un gol, şi având atâtea ocazii, cred că altul era deznodământul acestei partide şi poziţia noastră în clasament. Aceste puncte, cinci puncte în şase etape, cu 2-3 victorii legate, ceea ce ne dorim să facem şi muncim pentru asta, cred că va arată altfel clasamentul şi se va vorbi altfel despre Oţelul Galaţi, dar aşteptăm prima victorie”, a concluzionat Dorinel Munteanu. Oţelul va deschide cea de-a 7-a etapă a Superligii, vineri, 25 august, de la ora 18.30, când va întâlni pe teren propriu pe FC Voluntari.