02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Grupa de baraj a Ligii Naţionale de Hochei a programat sâmbătă, la Bucureşti, prima partidă din dubla Steaua Rangers - CSM Dunărea. Surprinzător pentru mulţi, gălăţenii lui Marius Trandafir au început tare şi au condus la un moment dat cu 5-1. Steliştii şi-au revenit treptat, au marcat de patru ori consecutiv şi au restabilit egalitatea în debutul celei de-a treia reprize. Finalul a fost dramatic, dunărenii au revenit în avantaj graţie reuşitei ex-stelistului Martin Person, jucător ce în sezonul trecut a îmbrăcat tricoul Stelei, dar veteranul bucureştenilor, Timaru, cu un efort, a reuşit dubla, restabilind egalitatea la şase. Până la urmă s-a făcut dreptate şi „gălăţeanul” Vylicil ne-a adus victoria în overtime, deşi CSM Dunărea se afla în inferioritate numerică. Mai trebuie subliniat faptul că legiunea străină şi-a adus contribuţia în proporţie de 100% la această victorie, prin toate golurile dar şi pasele decisive. Rezultat final: Steaua Rangers - CSM Dunărea 6-7 (1-4, 3-1, 2-1, 0-1) după over time. Pentru gălăţeni au marcat: Rosenberg (2), Person (2), Vylicil (3). Portarul nostru Viorel Radu a avut nu mai puţin de 40 de intervenţii. Echipa gălăţeană a fost sancţionată cu 71 de minute de penalizare (Mărcuş a primit pedeapsă de meci). După acest joc, CSM Dunărea a acumulat 18 puncte şi s-a apropiat la două lungimi de poziţia a doua, care dă dreptul de participare în semifinalele LNH. Revanşa s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.