Dublă de aur la Cupa Mondială pentru gimnasta Sabrina Maneca Voinea

Sportiva Sabrina Maneca Voinea a cucerit două medalii de aur, la bârnă şi sol, sâmbătă, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Doha, primul său concurs ca senioară. La 15 ani, campioana europeană de junioare la sărituri s-a impus în finala de la sol cu 13,600 puncte, fiind urmată de japoneza Chiaki Hatakeda, 12,900, şi de australianca Breanna Scott, 12,800.
În finala de la bârnă, Sabrina, antrenată de mama sa, Camelia Voinea, şi de Cristian Moldovan, a fost notată cu 13,766, argintul revenind ucrainencei Ana Laşcevska, 13,333, în timp ce bronzul a revenit germancei Emma Leonie Malewski, cu 13,233. Vineri, în prima sa finală, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri. La cea de-a 15 ediţie a Cupei Mondiale de la Doha au participat 154 de gimnaşti.