04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a fost penibilă cu Suceava

FCM Dunărea avea nevoie de un succes precum de aer în meciul cu Rapid Suceava. Echipa lui Costel Enache ar fi făcut schimb de locuri cu formaţia bucovineană în cazul unui succes. Dunărea se impusese în meciul tur cu 3-0 şi voia să reediteze succesul. Problema era că formaţia gălăţeană intrase într-o adevărată criză de eficacitate. Meciul a început cu oaspeţii la timonă. Gălăţenii păreau fără chef de fotbal iar elevii lui Florin Cristescu au profitat din plin de acest lucru. Era minutul 19 când Cerlincă de la Rapid Suceava l-a driblat ca în curtea şcolii pe Panait şi a marcat lejer, 0-1. Dunărea încearcă să riposteze, dar jucătorii lui Enache par legaţi de picioare. Rapid Suceava îşi majorează avantajul după ce Galofca îl umileşte pe Radu, îi pasează lui Arotăriţei, care marchează fără probleme. Scorul devenea 2-0 şi se profila o înfrângere usturătoare pentru gălăţeni. Dunărenii încearcă să riposteze, dar Gohoreanu, Vraciu şi Neagu nu pot să introducă mingea în poarta oaspeţilor. Sucevenii puteau intra la cabine cu un scor de forfait, dar Golofca ratează în minutul 42 din poziţie de 1-1 cu portarul advers. Costel Enache îl introduce la pauză pe Marius Matei, chiar dacă acesta era incomplet refăcut. În minutul 62 oaspeţii înscriu golul 3. Spiriduşul Galofca umileşte din nou jaloanele din apărarea Dunării şi înscrie în doi timpi. Scorul devenea 3-0 pentru Rapid Suceava. Semeghin ar fi putut duce scorul la proporţii umilitoare pentru gazde, dar a trimis în transversală în minutul 82. Rapid Suceava s-a impus la scor de neprezentare, dar jucătorii Dunării au evoluat de parcă şi-au dorit să piardă.

Formaţii:
FCM Dunărea - Miron 4 - Radu 2 (Matei 5), Panait 2, Ursu 4, Blănaru 4 - Sfrijan 4, Stelian Cucu 3, Vraciu 3 (Drăgan 3) - Gohoreanu 4, Neagu 4, Cenk 3 (V.Ion).
Rapid Suceava: Pascal 6 - Bălan 6, Velescu 6, Ferariu 6, Semeghin 7 - Cerlincă 7, Sumarariu 6 (Sava), Plămadă 7, Golofca 8 (Bîgu) - Arotăriţei 7 (Fedorovici), Ionesi 6.

FCM Dunărea a suferit o înfrângere grea, care ar putea să-i fie fatală antrenorului Costel Enache. Antrenorul originar din Piatra Neamţ făcuse echipa să joace perfect timp de patru etape, când formaţia gălăţeană obţinuse 4 victorii consecutive, fără gol primit. A venit apoi înfrângerea de la Târlungeni şi totul s-a prăbuşit precum un castel din cărţi de joc. Dunărea nu a mai reuşit să înscrie nici măcar o singură dată şi a mai acumulat doar 2 puncte. După ce au primit două dintre salariile restante, dunărenii nu au mai fost aceiaşi. Echipa gălăţeană mai are o singură şansă reală să se salveze de la retrogradare: să se modifice sistemul competiţional şi să retrogradeze doar echipele clasate pe ultimul loc în ambele serii ale ligii secunde.