04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
RCM Galaţi a spart în sfârşit gheaţa şi a scăpat de lanternă

Stadionul Municipal din oraşul nostru a găzduit sâmbătă partida RCM Galaţi - Ştiinţa Petroşani, care a contat pentru cea de-a VII-a etapă a Diviziei Naţionale pentru Seniori, la rugbi. Calculele hârtiei indicau echipa oaspete, ocupanta locului doi în clasament, ca favorită dar de data aceasta ele au fost infirmate. Partida a fost viu disputată şi cei care au asistat au avut parte de câteva răsturnări de situaţie. După un prim sfert de oră echilibrat, oaspeţii au încercat să pună presiune prin linia de treisferturi, dar gălăţenii s-au grupat în apărare şi au încercat să reziste. Minerii au punctat primii în min.18 printr-un eseu şi o transformare. Peste 10 minute, gălăţenii au culcat pentru prima oară balonul în terenul de ţintă advers prin Tihan, iar colegul său Partenie nu a izbutit transformarea. Repriza a doua a debutat cu dominarea Ştiinţei, care s-a năpustit în atac, dar gălăţenii au ripostat şi au dat lovitura după un contraatac finalizat de Estoica (eseu) şi Partenie, o transformare urmată de o lovitură de pedeapsă. Adversarii nu s-au împăcat cu situaţia şi au izbutit încă un eseu şi o transformare şi s-au apropiat la un punct. Finalul a fost dramatic, s-a jucat pe contre, zeiţa Fortuna a surâs celor de la RCM, iar Partenie a mai izbutit o lovitură de pedeapsă şi a închis socotelile. Rezultat final: RCM Galaţi - Ştiinţa Petroşani 18-14 (5-7). Este prima victorie din acest sezon pentru rugbiştii antrenaţi de Daniel Vlismas, care au urcat pe locul V cu 5 puncte. RCM va disputa două meciuri în această săptămână: restanţa cu Poli Iaşi (21 mai, în deplasare) şi cu RC Bârlad (24 mai, stadion Municipal, ora 10.00).