19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Un meci nebun a avut loc sâmbătă pe stadionul Zoltan David între FCM Dunărea şi FC Clinceni. Prima repriză a fost echilibrată şi s-a încheiat fără nimic de semnalat pe tabela de marcaj. Mitanul al doilea a debutat în forţă şi dunărenii au deschis scorul: Radu a centrat, Gohoreanu a tras la poartă, şutul a fost deviat de Istrate şi a poposit în plasă. Peste 13 minute s-a restabilit egalitatea, Arman Karamyan a marcat cu ajutorul lui Şomodean, care s-a interpus pe traiectoria şutului şi l-a păcălit pe Olaru. Seria gafelor din tabăra gălăţeană a continuat, Hristian a pierdut un balon la 30 de metri de propria poartă, Arman Karamian a profitat şi i-a furat mingea, după care l-a executat pe golkeperul Dunării.

Imediat oaspeţii au rămas în inferioritate după ce Puşkaş a fost eliminat, dar gazdele nu au reuşit să profite până la capăt, deşi în prima fază au izbutit să egaleze prin nou intratul Bîtfoi. Cu 14 minute înainte de fluierul final, Pălimaru ne-a înfipt cuţitul în rană. FCM Dunărea - FC Clinceni, rezultat final: 2-3. Antrenorul Ioan Balaur a trimis pe teren formula: Olaru - Radu, Şomodean, Hristian (min. 69 Bîtfoi), S.Cucu - St. Cucu, Asanache - Istrate (min. 87 S.Drăgan), V.Florea (min. 82 Moroşanu), Gohoreanu - Neagu. Echipa gălăţeană rămâne fără victorie în acest sezon şi cu numai două puncte pare să nu mai poată scăpa de blestemul lanternei. Evoluţia Dunării nu ne dă deloc speranţe.