11 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea a pierdut la Bacău pe mâna arbitrilor

FCM Dunărea a făcut un meci bun la Bacău, dar din nou deciziile arbitrilor au îndepărtat-o de victorie. Echipa gazdă şi-a creat prima ocazie prin Rusu, care în minutul 5 nu l-a putut învinge pe portarul Miron din colţul careului mic. Bâtfoi se afla foarte aproape de gol în minutul 13, când şutează din voleu de la marginea careului, dar mingea trece pe lângă poartă. SC Bacău reuşeşte să deschidă scorul în minutul 37, când Căinari driblează la marginea careului şi şutează fără speranţe pentru Miron: 1-0. Dunărea revine puternic în atac şi presează până când Bâtfoi egalează cu un şut de la 14 metri. Era minutul 43. Cele două formaţii intră la cabine cu scorul de 1-1. Nu trece decât un minut din repriza secundă şi Marius Matei este eliminat extrem de uşor de arbitrul Rusandu. Atacantul gălăţean avea un cartonaş galben, iar arbitrul i l-a acordat extrem de uşor pe al doilea. Bacăul profită de omul în plus şi trece în totalitate la cârma partidei. Burcă şi Mihălăchioaie trec pe lângă golul de 2-1 şi se părea că meciul se va încheia la egalitate. Nu au fost de acord arbitrii, care au validat un gol marcat din ofsaid de Rusu în minutul 84. Dunărenii s-au prăbuşit la pământ, la final. SC Bacău a obţinut o victorie mincinoasă cu 2-1. Dunărea: Miron - Blănaru, Ursu, Stelian Cucu, Sorin Cucu (Radu) - Vraciu, V.Ion, Sfrijan, Cenk (Gohoreanu) - Bâtfoi M.Matei. Dunărea pierde încă 3 puncte pe mâna arbitrilor, ceea ce îl pune pe gânduri pe preşedintele clubului gălăţean. „A fost un arbitraj cu tentă. Sunt surprins neplăcut de greşelile comise de arbitri, mai ales că  brigada a fost de primă ligă. Chiar încep să cred că se urmăreşte retrogradarea Dunării. Nu se poate aşa ceva. Este a patra partidă consecutivă în care suntem dezavantajaţi. Despre meci nu pot să mai spun nimic, pentru că rezultatul a fost hotărât de arbitri”, a declarat Auraş Braşoveanu. FCM Dunărea a rămas cu 11 puncte în clasament şi speră ca de la meciul viitor să aibă parte de arbitraje corecte.