27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea rămâne fără victorie şi se afundă în fotoliul de lanternă

Reprezentanta Galaţiului în eşalonul secund va avea o viaţă grea în acest sezon când va trebui să lupte din greu pentru a se salva de la retrogradare. După nouă etape, dunărenii au rămas fără victorie şi au rămas cu zestrea săracă de două puncte. Partida de la Iaşi dintre echipa locală CSMS, una dintre aspirantele la promovare şi FCM Dunărea n-a avut practic istoric.

Gazdele au început tare şi după 25 de minute au condus cu 2-0, graţie reuşitelor lui L. Dobre şi Bîtfoi. Până la pauză, gălăţenii au redus diferenţa prin Bîtfoi, cu un şut din interiorul careului de 16 metri. Trupa lui Marius Lăcătuş a zburdat pur şi simplu în repriza a doua, când a mai marcat de două ori, obţinând o victorie clară care ne scuteşte de prea multe comentarii. Rezultat final: CSMS Iaşi - FCM Dunărea 4-1 (2-1).

Antrenorul Dunării, Ion Balaur a trimis pe teren 11-le: Olaru - Radu, Asanache, Şomodean, Sorin Cucu - Sfrijan, Istrate - Florea, Neagu, Gohoreanu - Bîtfoi. Au mai evoluat: Hristian, Moroşanu şi Manea. Miercuri va avea loc o nouă etapă intermediară în seria I, dunărenii urmând să joace pe teren propriu cu Farul Constanţa (stadion Zoltan David, ora 14.00). Dunărea are 2 puncte şi se află pe ultimul loc.